Pierwotny, późnobarokowy pałac Mniszchów w Warszawie został zbudowany w latach 1714-18, na miejscu dworu Kazanowskich, wg projektu Burcharda Krzysztofa Munnicha dla marszałka koronnego Józefa Wandalina Mniszcha.

Rezydencja składała się z korpusu głównego i dwóch prostopadłych skrzydeł bocznych ujmujących wielki dziedziniec honorowy. Ogród otaczający pałac uchodził za jeden z najpiękniejszych w Warszawie. Później pałac przeszedł w ręce zdrajcy i targowiczanina magnata Szczęsnego, dlatego zwany był pałacem Lucypera. W latach 60-tych XVIII wieku gmach przebudowano według projektu Pierre Ricaud de Tirregaille. Około 1780 roku Canaletto uwiecznił go na swoim obrazie, skąd można czerpać wiedzę o jego ówczesnym wyglądzie. W 1790 roku Józefina z Mniszchów Potocka sprzedała pałac ks. Stanisławowi Potockiemu, potem w tym samym roku właścicielem został Prot Potocki, po nim Katarzyna z Potockich Kossakowska, która aktem darowizny przekazała pałac Janowi i Feliksowi Potockim, którzy rozparcelowali ogród i oficyny, zostawiając sobie korpus główny. Po pożarze w 1805 roku pałac sprzedano urzędnikowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi Mosqua, który umieścił tu salę koncertową, działało tu również Towarzystwo Muzyczne Harmonia, założone przez Ernesta Amadeusza Hoffmana, który posiadał tu mieszkanie. Następnie w pałacu siedzibę miał teatr marionetek mechanicznych Ingermana, a od 1821 roku teatr francuski.

Przedsiębiorca Piotr Steinkeller, który kupił pałac w 1829 roku, przebudował go w stylu klasycystycznym według projektu Adolfa Szucha. Pałac uzyskał w osi elewacji frontowej czterokolumnowy portyk koryncki, zwieńczony trójkątnym tympanonem.

Następnie przeznaczył budowlę na Resursę Kupiecką, do której należeli kupcy, inteligencja oraz bogate mieszczaństwo. Odbywały się tutaj liczne bale, festyny i zebrania. We wrześniu 1939 roku w pałacu ulokowano szpital maltański działający tutaj do powstania warszawskiego. W sierpniu 1944 szpital został ewakuowany, a we wrześniu Niemcy budynek spalili. Po wojnie pałac odbudowano zmieniając kopułę i sterczyny , według projektu Mieczysława Kuźmy na siedzibę ambasady belgijskiej, która mieści się tu do dziś. Z oryginalnej budowli pozostały tylko kolumny portyku, reszta jest rekonstrukcją.

Pałac Mniszchów w Warszawie mieści się przy ul. Senatorskiej 38/40.

Zdjęcia wykonano w marcu 2012 roku.

  • Widok od ul.Senatorskiej

  • Tympanon z attyką

  • Czterokolumnowy portyk

  • Elewacja tylna