Pierwotnie barokowy pałac Paca i Radziwiłłów w Warszawie został wzniesiony pod koniec XVII wieku dla księcia Dominika Mikołaja Radziwiłła, od 1690 Kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego, według projektu Tylmana z Gameren.
Była to trzykondygnacyjna budowla wzniesiona na planie kwadratu z czterema alkierzami w narożach. Pomiędzy pałacem a Miodową znajdowały się oficyny, a za pałacem podłużny ogród. Rezydencja była własnością rodziny Radziwiłłów do początku XIX wieku (z przerwą w latach 1744-59 kiedy to należała do biskupa Andrzeja Załuskiego i jego brata, Józefa a w latach 1762-75 była dzierżawiona przez Michała Fryderyka Czartoryskiego). Około 1757 roku wzniesiono nowe oficyny przy ul. Miodowej według projektu Jakuba Fontany. W czasie insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku budynek został częściowo zniszczony. Podczas okupacji pruskiej w latach 1807-09 w zaniedbanym obiekcie znajdował się teatr, później zaś ulokowano tu koszary wojskowe i lazaret.
W roku 1825 roku pałac kupił generał Ludwik Michał Pac, który dokonał jego przebudowy według projektu Henryka Marconiego w stylu klasycystycznym. W środkowej części umieszczono sześciokolumnowy portyk joński, a także zbudowano skrzydła boczne i pawilony od strony ul. Miodowej, w miejsce wcześniejszych oficyn, połączone przez trójarkadową, półkolistą, potężną bramę. Fryz ponad arkadami, przedstawiający Tytusa Kwinkcjusza Flamininusa ogłaszającego wolność greckich miast, został udekorowany płaskorzeźbami Ludwika Kaufmanna. Parter i narożniki pięter zostały ozdobione boniowaniem. We wnętrzach pałacu urządzono Salę Gotycką i Mauretańską.
Generał Pac wziął udział w powstaniu listopadowym, za co w roku 1835 jego majątek wraz z pałacem został skonfiskowany. Przebudowano wówczas jego wnętrza pod kierunkiem Stefana Balińskiego. W latach 1848-75 mieściła się w pałacu siedziba Rządu Gubernialnego, a w latach 1875-1939 – Sąd Okręgowy. W 1924 roku rozpoczęto inwentaryzację, a od 1925 prace restauracyjne: wyburzono XIX-wieczne przybudówki, rozebrano schody od strony ogrodu, oraz dokonano całkowitej renowacji wnętrz. Pałac ucierpiał podczas II wojny światowej. Odbudowano go w latach 1947-51 według projektu Czesława Konopki i Henryka Białobrzeskiego, przy czym elewację od strony dziedzińca odbudowano wg projektów Marconiego, a elewację ogrodową według zmodyfikowanego oryginalnego projektu Tylmana z Gameren. Pałac jest obecnie siedzibą Ministerstwa Zdrowia.
Pałac Paca i Radziwiłłów w Warszawie znajduje się przy ul. Miodowej 15.
Zdjęcia wykonano w marcu 2012 roku