Pierwszy, murowany pałac przy Krakowskim Przedmieściu 5 zbudowano latach ok. 1680-1705 dla prymasa Michała Radziejowskiego, najprawdopodobniej według projektu Tylmana z Gameren, na miejscu drewnianego dworu Radziwiłłów. W 1712 roku teren został własnością hetmana wielkiego koronnego Adama Sieniawskiego, który w latach 1713-21 zajął się jego przebudową. Stworzył oficyny frontowe, dziedziniec gospodarczy i reprezentacyjny oraz założył ogród. Po jego śmierci w 1726 roku, posiadłość odziedziczyła jego córka Zofia (będąca żoną Augusta Czartoryskiego). W roku 1732 małżeństwo Czartoryskich sprzedało pałac bankierowi Piotrowi de Riacour.

W 1733 roku budynek został kupiony przez rodzinę Czapskich, którzy rozpoczęli kolejną przebudowę wnętrza pałacu wraz z jego najbliższym otoczeniem. W latach 1752-56 nadano mu późnobarokowy wystrój. Bramę główną udekorowano kamiennymi orłami. Po śmierci Czapskiego w 1784 roku pałac odziedziczyła jego córka Konstancja, żona marszałka Sejmu Stanisława Małachowskiego. Od tego czasu w pałacu odbywały się narady, projekty Konstytucji i ustaw, wystawne obiady. W roku 1790 architekt Jan Chrystian Kamsetzer wybudował dwie oficyny w stylu klasycystycznym i przebudował także bramę. Od roku 1809, po śmierci Stanisława Małachowskiego, pałac przeszedł w ręce rodziny Krasińskich. Stał się jednym z ośrodków życia kulturalnego Warszawy. Odbywały się w nim spotkania literackie pisarzy i poetów organizowane przez Wincentego Krasińskiego, ojca Zygmunta Krasińskiego. Rodzina ta zgromadziła w pałacu zbiory biblioteczne – Bibliotekę Ordynacji Krasińskich. W latach 1909-45 właścicielem pałacu był hrabia Edward Bernard Raczyński. Pałac został zniszczony podczas II wojny światowej. Odbudowano go w latach 1948-59 według projektu Stanisława Brukalskiego, przywracając mu XVIII-wieczny wygląd.

Założenie składa się z dwukondygnacyjnego korpusu głównego, wzniesionego na planie prostokąta, nakrytego czterospadowym dachem i dwóch potężnych czterokondygnacyjnych oficyn. Całość założona na planie podkowy okala wewnętrzny dziedziniec zamknięty bramą z orłami. W osi korpusu usytuowano dwupiętrowy ryzalit wejściowy, zwieńczony trójkątnym tympanonem z herbami właścicieli. Nad wejściem znajduje się niewielki balkon z metalową balustradą.

Obecnie pałac i sąsiadujące mu budynki zajmuje Akademia Sztuk Pięknych. W roku 1962 Ministerstwo Gospodarki Komunalnej odebrało Raczyńskiemu prawo własności i zezwoliło na użytkowanie pałacu przez ASP. Budynki mieszczą katedrę historii i teorii sztuki, rektorat, bibliotekę oraz wydziały malarstwa i grafiki.

Pałac Czapskich nazywany także pałacem Krasińskich lub Raczyńskich znajduje się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 5.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2014 roku.

  • Widok od Krakowskiego Przedmieścia

  • Brama wjazdowa na dziedziniec

  • Elewacja frontowa korpusu głównego

  • Kartusz herbowy w tympanonie

  • Tablice informacyjne na oficynie