Późnobarokowy pałac w Wełnie został zbudowany w trzeciej ćwierci XVIII wieku dla Franciszka Rostworowskiego, starosty żytomierskiego i jego żony Marianny z Kołaczkowskich, w związku z ich ślubem w 1762 roku.
Jest to parterowa, podpiwniczona, murowana budowla z użytkowym poddaszem, wzniesiona na rzucie prostokąta, z zaokrąglonym ryzalitem frontowym i półkolistym ryzalitem ogrodowym. Podstawę założenia architektonicznego stanowią dwie stykające się ze sobą sale na planie elipsy z przyległymi do nich niższymi, parterowymi skrzydłami, nakrytymi dwuspadowymi dachami. Ryzalit elewacji ogrodowej zwieńczony jest balkonem i poprzedzony prostokątnym tarasem w partii parteru, na który prowadzą dwubiegowe schody. Pod salonem znajduje się „sala terrena” , także na planie owalu, o stropie wspartym na 8 słupach. Z obu stron pałacu umieszczono klatki schodowe łączące się górą w rodzaju tarasu (galerii). Okna w elewacjach zamknięto półkoliście, a na poddaszu są prostokątne.
W pałacu bywał w latach 1772 i 1776-80 Józef Wybicki, odwiedzając przyszłą żonę Esterę Wierusz Kowalską. Od 1790 roku rezydencja należała wraz z majątkiem do rodziny Grabowskich, następnie przeszła w ręce niemieckie. Po I wojnie światowej majątek był dzierżawiony przez Skarb Państwa. W XIX i XX wieku pałac był przebudowywany po pożarze. Po 1945 roku obiekt należał do miejscowego PGR-u, co doprowadziło do jego dewastacji. Obecnie jest własnością prywatną i oczekuje na kapitalny remont.
Wełna jest położona 10,5 km na północny-wschód od Obornik, po zachodniej stronie drogi nr 11 do Rogoźna. Pałac zlokalizowany jest na północ od Kościoła Podwyższenia Św. Krzyża, w północno-wschodniej części wsi.
Zdjęcia wykonano w maju 2011 roku.