Neorenesansowy pałac w Wierzbiczanach został wzniesiony w latach 1845-46 z inicjatywy braci – Ryszarda i Hermanna von Roy, którzy zakupili majątek w 1840 roku. Twórcą projektu architektonicznego pałacu był architekt berliński, uczeń znanego architekta Karla Friedricha Schinkla – Friedrich August Stüler.
Dwukondygnacyjna, podpiwniczona budowla, złożona z dwóch prostopadłościennych brył została zbudowana na planie prostokąta i nakryto ją płaskim dachem. Do prawego boku dostawiono czterokondygnacyjną wieżę z krytym tarasem widokowym, pełniącą pierwotnie funkcję komunikacyjną. Początkowo w skład budynku wchodziła jednokondygnacyjna kapliczka założona na planie półokręgu, zlokalizowana w narożu północno-wschodnim. Kapliczka istniała jeszcze w 1860 roku, a została usunięta prawdopodobnie podczas zmian wprowadzonych przez kolejnych właścicieli, którzy przejęli obiekt pod koniec XIX wieku. W osi frontonu znajduje się pseudoryzalit z głównym wejściem, natomiast w elewacji ogrodowej usytuowano symetrycznie arkadowy ganek z tarasem łączący pałac z romantycznym parkiem angielskim. Elewacje rezydencji w całości są boniowane.
Rezydencja, wraz z okolicznymi terenami posiadała tytuł Dóbr Rycerskich (niem. Rittergut). To niezwykle nobilitujące określenie miało znaczenie nie tylko symboliczne, ale i prawne. Przez wiele wieków wyłącznie szlachta miała prawo nabywać dobra rycerskie. Zmieniono to dopiero około roku 1820. W 1847 roku bracia podzielili cały majątek na dwie posiadłości, później w 1861 roku Ryszard von Roy odkupił część należącą do brata, i cała posiadłość ponownie znalazła się w rękach jednego właściciela. Następnym właścicielem była znana od XI wieku, spokrewniona prawie ze wszystkimi rodami królewskimi Europy, rodzina von Schlichting. Ostatnimi, przedwojennymi właścicielami majątku była rodzina von Harnier. W 1954 roku w majątku utworzono PGR, a w pałacu mieściły się jego biura, mieszkania pracowników, oraz Uniwersytet Ludowy. Po likwidacji szkoły w obiekcie otwarto przedszkole. Po 1989 roku opuszczony pałac wraz z parkiem i folwarkiem był permanentnie dewastowany. Wycięto podłogi, wyrąbano siekierami drzwi, okna i zawiasy, rozebrano nadproża. Zdewastowano również dawny ogród romantyczny oraz park i rozpoczęto wycinkę klonowych alei. Od połowy 2006 roku w pałacu i parku trwają prace remontowo-konserwatorskie prowadzone przez nowego właściciela.
Wierzbiczany są położone 12 km na północny-wschód od Inowrocławia, przy lokalnej drodze, 3 km na wschód od drogi nr 15 do Gniewkowa. Założenie znajduje się we wschodniej części wsi, po północnej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.