Klasycystyczny dwór w Wierzenicy został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, z fundacji rodziny Moszczeńskich herbu Nałęcz.

Była to murowana, parterowa budowla, założona na wydłużonym prostokątnym rzucie, nakryta wysokim, dwuspadowym dachem. Jej głównym akcentem architektonicznym  jest piętrowy ryzalit, znacznie wysunięty, nakryty oddzielnym, dwuspadowym dachem. Jego elewacja rozczłonkowana została czterema pilastrami wielkiego porządku i zwieńczona trójkątnym naczółkiem z kolistą płyciną w części środkowej. Całość została otoczona parkiem krajobrazowym. Dwór w prawie niezmienionym stanie dotrwał do dnia dzisiejszego. Jedynie wnętrza zostały mocno przebudowane.

W 1843 roku majątek nabył August Cieszkowski herbu Dołęga (1814-94) – naukowiec, myśliciel, filozof i polityk, autor prac filozoficznych, historycznych i ekonomicznych, organizator życia naukowego, współtwórca i pierwszy prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, członek Akademii Umiejętności w Krakowie, a ponadto poseł do parlamentu w latach 1848-55 i przewodniczący Koła Polskiego w tym zgromadzeniu. W znacznie dziś przekształconym wnętrzu dworu August Cieszkowski zgromadził wiele cennych pamiątek, mebli, rzeźb i obrazów, m.in. dzieła szkoły włoskiej oraz liczne portrety rodzinne. Tu znajdował się też cenny księgozbiór i archiwum, w którym, obok rękopisów i starodruków, znajdowało się około 600 listów od Zygmunta Krasińskiego, zaprzyjaźnionego z Augustem Cieszkowskim i bawiącego w Wierzenicy sześciokrotnie w latach 1843-45. August Cieszkowski zmarł w Wierzenicy w 1894 roku. Posiadłość odziedziczył po nim syn Krzysztof, a od 1901 roku młodszy August Adolf, który mieszkał tutaj, prowadził gospodarstwo i zajmował się spuścizną po ojcu do śmierci w 1932 roku. Wobec braku spadkobiercy adoptował Edwarda Bernarda Raczyńskiego i przekazał mu Wierzenicę, która w dobrach Raczyńskich pozostawała do 1939 roku. Zarządcą i administratorem majątku był późniejszy profesor rolnictwa, Felicjan Dembiński, również adoptowany przez Augusta Adolfa Cieszkowskiego. Obecnie od 2008 roku dwór stanowi własność prywatną.

Wierzenica jest położona około 14 km na północny-wschód od Poznania, 2 km na północ od drogi Poznań – Pobiedziska.

Zdjęcia wykonano w maju 2014 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja boczna i tylna

  • Elewacja tylna