Cmentarz mennonicki w Wikrowie – jeden z najstarszych na Żuławach, został założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Cmentarz usytuowano po zachodniej stronie drogi, na terpie o wielobocznym kształcie. Pośród starodrzewia lip i grabów zachował się zespół kilkudziesięciu nagrobków, w tym kilkunastu w formie stel z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Na nagrobkach widnieją nazwiska m.in. Harms, Dück, Ens, Neufeld.

Cmentarz mennonicki do dziś wzbudza wiele kontrowersji odnośnie jego przynależności do jednej z dwóch miejscowości: Władysławowa czy Wikrowa? Zamieszanie wprowadzają dodatkowo dwie tablice informacyjne umieszczane na cmentarzu. Na jednej z nich możemy przeczytać: „Cmentarz gminy mennonickiej w Wikrowie„, a na drugiej: „Władysławowo… Cmentarz mennonicki„. Z cmentarzem związany był mennonicki dom modlitwy. Rozebrany został prawdopodobnie po II wojnie światowej.

Wikrowo jest położone 6 km na zachód od Elbląga. Cmentarz położony jest w północnej części miejscowości (dawniej w obrębie wsi Władysławowo).

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2020 roku.

  • Oto jest pytanie: Wikrowo czy Władysławowo ?