Bazylika św. Klary w Asyżu została wzniesiona w latach 1257-60, na miejscu starszego kościoła pw. św. Jerzego, w którym było złożone ciało Świętego Franciszka od chwili jego śmierci aż do momentu przeniesienia do wielkiej Bazyliki. Konsekrowany w roku 1265 kościół jest praktycznie repliką pierwszej bazyliki, razem z prostą fasadą i niezwykle piękną rozetą.
Jest to trójnawowa świątynia z transeptem i wieloboczną apsydą. Obok apsydy znajduje się wysoka dzwonnica. Fasada budowli z rozetą nad portalem, ozdobiona jest pasami różowego kamienia. W 1351 roku w wyniku groźby zawalenia się kościoła na wskutek pękania fundamentów, dobudowano zewnętrzne łuki przyporowe. W krypcie kościoła, w kryształowej trumnie pochowana jest św. Klara, towarzyszka młodości św. Franciszka, która w wieku 17 lat założyła żeński odpowiednik franciszkanów, zakon klarysek. Na ścianach transeptu i sklepieniu zachowały się freski z XIII i XIV wieku. Są to sceny z Starego i Nowego Testamentu. Na ścianach lewego ramienia transeptu znajdują się także sceny z życia św. Klary. Nad głównym ołtarzem zawieszono krzyż namalowany przez artystę z Umbrii.
Do kościoła przylegają kaplice:
- Ukrzyżowania – z zabytkowym krucyfiksem z XII wieku. Krzyż został przeniesiony tu z kościoła św. Damiana. Zgodnie z życiorysem św. Franciszka jest to krzyż, z którego przemawiał do niego Jezus Chrystus,
- Najświętszego Sakramentu – ozdobioną freskami szkoły Giotta. Kaplica znajduje się w miejscu zajmowanym przez dawny kościół św. Jerzego.
Asyż jest położony w środkowych Włoszech w regionie Umbria, w prowincji Perugia, na południowy wschód od Perugii, przy drodze nr SS 75 z Perugii do Spoleto. Bazylika znajduje się przy placu Piazza Santa Chiara.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2008 roku i w kwietniu 2011 roku.