Circus Maximus (wł. Circo Massimo – cyrk największy) był najstarszym i największym rzymskim cyrkiem. Jego początki wiążą się z panowaniem Tarkwiniusza Starego, czyli był to przełom siódmego oraz szóstego stulecia przed naszą erą. Aż do czwartego wieku ery nowożytnej budowla była wielokrotnie przebudowywana oraz rozbudowywana. Szacuje się, iż w swojej ostatecznej formie mogło się tam zmieścić nawet i dwieście pięćdziesiąt tysięcy widzów, a więc był to obiekt ogromny i miał wymiary 544 x 129 metrów. Odbywały się tutaj w głównej mierze wyścigi rydwanów, aczkolwiek za panowania Juliusza Cezara organizowano w tym miejscu polowania.
Najstarszą częścią cyrku są pozostałości fundamentów drewnianego budynku stajni (carceres), pochodzące z 329 roku p.n.e. Budynek został zastąpiony murowaną budowlą w 174 roku p.n.e. W tym samym roku na spinie ustawiono 7 jaj informujących o rozgrywanym podczas zawodów okrążeniu. Na polecenie Agryppy, w 33 roku p.n.e. na spinie ustawiono 7 figurek delfinów, a za czasów Nerona pośrodku spiny umieszczono fontannę w kształcie delfinów. W 194 roku p.n.e. dobudowano miejsca na widowni przeznaczone dla senatorów. Za panowania Augusta dodano lożę dla cesarza (pulvinar) oraz ustawiono obelisk o wysokości 23,7 m przywieziony z Heliopolis. W 36 roku cyrk spłonął. Odbudowany został przez cesarza Klaudiusza. Po raz drugi zniszczony przez pożar w 64 roku został odbudowany na polecenie Nerona. Kolejny pożar miał miejsce za panowania Domicjana. Odbudowa została zakończona dopiero w 104 roku przez cesarza Trajana. W tym okresie budowla miała długość ok. 600 m i szerokość ok. 200 m. Podczas panowania Antoninusa Piusa miała miejsce katastrofa, w wyniku której część budowli zawaliła się. Po odbudowie dokonano kolejnych modyfikacji: Karakalla – poszerzył bramę, Aurelian – postawił na spinie świątynię słońca, Konstantyn Wielki – dodał dodatkowe portyki i ozdobił budynek złotymi kolumnami, Konstancjusz II ustawił na spinie obelisk o wysokości 32,5 m przywieziony z Teb w Egipcie. Ostatnie igrzyska w cyrku zostały rozegrane w 550 roku.
Do dzisiejszych czasów po budowli tej nie zostało nic, można jedynie podziwiać obszar, na jakim cyrk ów się znajdował (teren ten jest wyższy aniżeli reszta powierzchni).
Obiekt zlokalizowany był pomiędzy wzgórzami Awentynu i Palatynu.
Zdjęcia wykonano w kwietniu 2011 roku.