Kapitol to jedno z siedmiu wzgórz na których powstał Rzym. Wzgórze ma dwa wierzchołki, południowy zwany Capitolinum, gdzie w starożytności stała świątynia Jowisza i północny zwany Arx, na którym znajdowała się cytadela. U stóp Kapitolu kończyła się Via Sacra wiodąca przez Forum Romanum.
Od początków Rzymu Kapitol był twierdzą i sanktuarium oraz symbolem miasta. Stały na nim świątynie: Jowisza Kapitolińskiego (najstarsza z rzymskich świątyń), Junony, Minerwy i Junony Monety, wokół których wybudowano wiele mniejszych świątyń i ołtarzy. U stóp wzgórza, od strony wschodniej, znajdowało się także tabularium (obecnie w tym miejscu znajduje się pałac Senatorski). Od strony północno-zachodniej Skała Tarpejska – miejsca straceń w czasach republiki rzymskiej. Część zabudowań, w tym świątynia Jowisza Kapitolińskiego spłonęła w 69 r.n.e. w czasie wojny domowej Wespazjana z Witeliuszem. Odbudowy podjął się Domicjan.
W średniowieczu Kapitol tak podupadł, że pasterze wypasali na nim owce, ale już w 1143 przeniesiono tam zarząd miejski nowej Republiki Rzymskiej. Zbudowano wtedy pałac Senatorski, przeznaczony na obrady senatu oraz pałac Konserwatorów , w którym urządzono siedzibę sądu. Na miejscu świątyni Junony w VI wieku zbudowano kościół Santa Maria in Capitolio, który w czasach republiki, w 1250 r. został przebudowany i otrzymał wezwanie Santa Maria in Aracoeli. W 1471 roku papież Sykstus IV podarował Kapitol miastu i umieścił w pałacu Konserwatorów część zbiorów pochodzących z Pałacu Laterańskiego dając początek Muzeum Kapitolińskiemu. Od strony Placu Weneckiego poprowadzono na wzgórze nowe wejście po 123 stopniach biegnących prosto w kierunku kościoła. Rozwiązanie urbanistyczne wejścia i całego placu zostało zaprojektowane w 1536 przez Michała Anioła. Plac zyskał kształt trapezu i ujednolicono elewacje budynków.
Rozpoczętą przebudowę kontynuowali, po śmierci Michała Anioła, Giacomo della Porta i Girolamo Rainaldi. Prace zakończono dopiero pod koniec XVII wieku, wprowadzając nieco zmian do renesansowych założeń. Plac wyłożony jest kostką kamienną. Na ciemnym tle, białe kamienie tworzą gwiazdę. W środku niej ustawiono na cokole zaprojektowanym przez Michała Anioła, konny pomnik Marka Aureliusza. W roku 1536 na podstawie projektu Michała Anioła oddane zostało drugie wejście , prowadzące stopniami zabezpieczonymi renesansową balustradą, u podnóża którego stoją dwie rzeźby lwów wykonane z czarnego bazaltu, a w połowie podejścia ustawiono statuę Coli di Rienzo, zamordowanego w 1354 r. dokładnie w tym miejscu, zaś na szczycie schodów umieszczono rzeźby przedstawiające Dioskurów – Kastora i Polluksa. W XVII wieku, na wprost pałacu Konserwatorów stanął budynek Palazzo Nuovo (Kapitoliński), zamykając plac od strony północnej. Nad pałacem Senatorskim dominuje wieża zegarowa. Mieści się w nim Rada Miejska. W pomieszczeniach pałacu Konserwatorów i Nowym mieści się Muzeum Kapitolińskie. Łączy je położona niżej otwarta galeria, utworzona z pozostałości tabularium. Taras usytuowany za pałacem Senatorskim to doskonały punkt widokowy na Forum Romanum.
Kapitol znajduje się w centrum Rzymu, pomiędzy Placem Weneckim a Forum Romanum.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2008 roku.
Nowe zdjęcia wykonano w kwietniu 2011 roku.