We wsi Włosień znajdują się dwa pałace.

Starszy został zbudowany w latach 1715-20 z inicjatywy marszałka ziemi zgorzeleckiej Jana Gottloba von Gablenz. W 1887 roku dokonano jego przebudowy mającej na celu nadanie pałacowi bardziej „staroniemieckiego” stylu.

Powstała wówczas piętrowa, podpiwniczona murowana z cegły i otynkowana budowla, wzniesiona na planie prostokąta, nakryta wysokim, czterospadowym dachem z wystawkami i facjatami. Na szczycie kalenicy umieszczono małą wieżyczkę-latarnię. Przed rezydencją znajdował się podjazd pod trzydziestostopniowe schody. Wjazdu strzegła neogotycka, zbudowana w formie zameczku, brama z cylindryczną basztą, zwieńczoną krenelażem. Całość była otoczona parkiem krajobrazowym.

W latach 1931-45 majątek należał do hrabiego Maksymiliana von Sponeck. Po II wojnie światowej pałac został ogołocony przez szabrowników z cennych zbiorów porcelany, szkła i malarstwa. Przez pierwsze powojenne lata budynek nie był zagospodarowany. Dopiero w latach 1976-78 przeprowadzono renowację pałacu z funduszy Sudeckiego Zjednoczenia Rolno – Przemysłowego i PGR Sulików, przystosowując go do pełnienia funkcji hotelowych. Niestety w 1979 roku w jednym z pomieszczeń wybuchł pożar i całkowicie go strawił. Obecnie ruina założenia znajduje się w odbudowie przez prywatnego inwestora. W walących się  zabudowaniach folwarcznych mieszkają ludzie.

Zdjęcia wykonano w maju 2023 roku.

  • Wjazd ns teren pałacu

  • Baszta przy wjeździe

  • Zabudowania folwarczne

  • Zabudowania folwarczne

  • Ruina pałacu

Drugi pałac we Włosieniu został zbudowany około 1730 roku, o czym świadczą zachowane elementy architektoniczne. W II połowie XIX wieku i w czasach nowożytnych poddano go przebudowie.

Dwukondygnacyjna, podpiwniczona budowla, elewacją frontową zwrócona na północny wschód została założona na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu i nakryto ją wysokim czterospadowym dachem z czterema wystawkami. Do elewacji tylnej dostawiono trójosiowy ryzalit. Wejście główne ozdabia dwuarkadowy kamienny portal. Od wschodu do budynku dostawiono trójprzęsłowy podcień, nad którym wspiera się balkon. Na osi elewacji bocznej (wschodniej) zachowała się fontanna o planie koła, prawdopodobnie pochodząca z końca XIX wieku. Całość jest położona w kompleksie pałacowo-parkowym. Niestety nie znalazłem nigdzie informacji o historii i właścicielach obiektu. Obecnie w pałacu mieści się szkoła.

Włosień jest położony 10,5 km na południowy-zachód od Lubania, przy drodze nr 358 do Leśnej. Drugi pałac znajduje się ok 2 km na południe od ruin pierwszego.

Zdjęcia wykonano w maju 2023 roku.

  • Elewacja frontowa