Barokowy pałac w Wojcieszowie Środkowym został zbudowany przed 1800 rokiem z wykorzystaniem murów starszej budowli. Rezydencję przebudowano po pożarze w 1816 roku i w latach 1863-64 w stylu neogotyckim, dla rodziny von Uechtritz-Steinkirch, do której majątek należał od 1806 roku. 

Pałac jest dwukondygnacyjną, podpiwniczoną budowlą murowaną z cegły i otynkowaną, wzniesioną na planie prostokąta, nakrytą łamanym czterospadowym dachem z sygnaturką na kalenicy. W osi dziewięcioosiowej elewacji frontowej usytuowano trzyosiowy, trzykondygnacyjny ryzalit wejściowy, zwieńczony trójkątnym szczytem. Główne wejście poprzedza murowany ganek, nad którym znajduje się balkon. W elewacji ogrodowej wejście do budynku poprzedza portyk filarowy z balkonem, flankowany dwoma pięciobocznymi basztami. Pałac posiada 22 pokoje. Do pałacu przylega niewielki park utworzony w XIX wieku. W pobliżu znajdują się budynki gospodarcze dawnego folwarku. 

W 1886 roku właścicielem dóbr był Wilhelm von Uechtritz. Następnie w 1894 roku posiadłość należała do Helene von Niebelschütz, z domu Uechtritz-Steinkirch. Przed 1921 rokiem dobra odziedziczyła Margarethe von Gersdorff z domu von Niebelschütz, która ich właścicielką prawdopodobnie do II wojny światowej. Po 1945 roku w pałacu mieściło się między innymi miejskie przedszkole, urządzono w nim również mieszkania. Zabytek był remontowany między innymi w latach 1978-79. Obecnie dawna rezydencja jest własnością prywatną i służy celom mieszkaniowym. Prowadzony był w niej remont, który niestety został przerwany. Zabytek można zobaczyć tylko z zewnątrz. 

Wojcieszów jest położony 19 km na południe od Złotoryi, przy drodze nr 328 do Kamiennej Góry.  Pałac znajduje się w Wojcieszowie Środkowym, przy ul. Bolesława Chrobrego 167.

Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Główne wejście

  • Kartusz herbowy nad wejściem

  • Fasada pałacu

  • Widok od ulicy

  • Wejście od ulicy