Zamek w Wojciechowie został zbudowany najprawdopodobniej w drugiej połowie XV wieku przez Piotra Szczekockiego herbu Odrowąż. Obiekt posiadał prawdopodobnie murowany dwór, zaś reszta zabudowy była drewniana, otoczona dwoma obwodami wałów przedzielonych fosą, w formie czworoboku. Około 1479 roku właścicielem został Andrzej Tęczyński dzięki ślubowi z Katarzyną Szczekocką, a w 1483 Jan Pilecki, poprzez kolejny mariaż, tym razem Katarzyny Tęczyńskiej (z domu Szczekockiej). Tęczyński lub raczej Pilecki rozbudowują założenie, zwiększając jego walory obronne przez budowę potężnej wieży mieszkalno-obronnej i otoczenie jej kamiennym murem ze strzelnicami. W 1534 roku zamek znajduje się w dzierżawie rodu Firlejów herbu Lewart, a później dzierżawcą został Stanisław Spinka. W 1580 roku zamek został kupiony przez kalwinów, a w 1599 roku właścicielem został Paweł Orzechowski herbu Rogala. Na początku XVII wieku Orzechowscy postawili przy dawnym budynku mieszkalnym nowy renesansowy pałac, a wieżę przebudowali do celów gospodarczych.

         Przez następne dwa stulecia właścicielami zamku byli kolejno: Morscy, Ostrowscy, Grodziccy, Świeżawscy i Popławscy. W owym czasie zamek został zniszczony prawdopodobnie podczas któregoś najazdu szwedzkiego i w konsekwencji rozebrano jego mury zostawiając tylko potężną, trzykondygnacyjną wieżę. W 1910 roku Popławscy przekazali wieżę Towarzystwu Opieki nad Zabytkami, które rozpoczęło jej odbudowę, przerwaną przez wybuch wojny. Prace wznowiono dopiero w 1953 roku, pod kierunkiem Bohdana Guerquina. W 1972 roku wieża przeszła gruntowny remont, a w 1993 roku otwarto w niej Muzeum Kowalstwa. Wieża stojąca na niewielkim wzniesieniu, wsparta jest od północy dwiema szkarpami. Zbudowana z kamienia na planie prostokąta o wymiarach 12 x 13 m. posiada trzy kondygnacje. Od południa dostawiono do niej w XVII wieku otynkowaną przybudówkę z klatką schodową.

         Wojciechów jest położony ok. 20 km na zachód od Lublina, przy drodze nr 827 z Bełżyc do Nałęczowa. Wieża stoi w centrum wsi po lewej stronie drogi.

         Zdjęcia wykonano w maju 2008 roku.

  • Widok ogólny

  • Wejście do wieży

  • Renesansowe okno

  • Widok z boku

  • Potężna szkarpa

  • Widok z byłego dziedzińca

  • Elewacja boczna

  • XVII-wieczna dobudówka

  • XVII-wieczna dobudówka