Pierwsze wzmianki o Wojcieszowie pochodzą z XIII wieku. Miejscowość stanowiła własność Piastów śląskich do 1392 roku. Następnie, po upadku ostatniego niezależnego księstwa piastowskiego, przeszła pod koronę czeską. W 1526 roku miejscowość przeszła pod koronę Habsburgów (Austrii). Na skutek wojen śląskich, w 1742 roku Wojcieszów włączony został do Królestwa Prus. Po II wojnie światowej, w 1945 Wojcieszów przeszedł pod jurysdykcję Polski. W 1973 roku Wojcieszów uzyskał status miasta.
Wojcieszów jest położony około 15 km na północny-wschód od Jeleniej Góry, przy drodze nr 328 z Kaczorowa do Starej Kraśnicy. Miasto rozciąga się na przestrzeni ponad 7 km wzdłuż doliny rzeki Kaczawy.
Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.
Najważniejsze zabytki Wojcieszowa to:
– Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – wybudowany na początku XIV wieku, restaurowany w XIX wieku. Świątynia jest murowana, jednonawowa z prezbiterium zbudowanym na planie prostokąta, nakrytym sklepieniem krzyżowym bez żeber, powstałym zapewne w XVI wieku. Na ścianach świątyni zachowało się pięć całopostaciowych nagrobków rodziny Zeidlitzów wykonanych na początku XVII wieku. Wnętrze jest utrzymane w stylu baroku. Ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia powstał w XVIII wieku. Z XVI wieku pochodzą drewniane figury Matki Boskiej, św. Jana Nepomucena i św. Jana Ewangelisty. W posadzkę prezbiterium są wmurowane kamienne płyty nagrobne z okresu średniowiecza.
– Dawny kościół ewangelicki, obecnie rzym.-kat. pomocniczy pw. bł. Piotra Jerzego Frassati, z lat 1742-45, 1754 r., z wieżą z 1912 roku. Na murach świątyni znajdują się renesansowe epitafia.