Pałac w stylu neorenesansu francuskiego w Wojcieszowie został zbudowany około 1870 roku z inicjatywy berlińskiego bankiera Traugotta Busse, do którego dobra należały od 1851 roku. Pod koniec XIX wieku rezydencja została rozbudowana.

Powstała wówczas dwukondygnacyjna, podpiwniczona budowla, murowana i otynkowana, wzniesiona na planie kwadratu, nakryta dachem mansardowym ze szczytami i lukarnami. W osi sześcioosiowej elewacji frontowej znajduje się główne wejście, poprzedzone czterokolumnowym portykiem. Elewację tylną flankują dwa wydatne ryzality, pomiędzy którymi wzniesiono dobudówkę zwieńczoną balkonem. Elewacje o podziałach ramowych, ozdobione wydatnym gzymsem wieńczącym i pilastrami, z oknami w prostokątnych obramowaniach z prostymi i półkolistymi nadokiennikami. Do pałacu przylega park krajobrazowy z niewielkim stawem.

Po śmierci Trauggota Busse po 1894 roku majątek odziedziczyła wdowa Ludka Busse z domu von Swirtun i jej syn Andreas. W 1921 roku dobra należały już do Karla Fitznera. Następnie, co najmniej od 1930 roku, były własnością firmy Kaltwerk Tschirnhaus A.G. z Legnicy. Po drugiej wojnie światowej pałac był kilkakrotnie remontowany. W 1977 roku urządzono w nim Państwowy Dom Dziecka. Obecnie w zadbanym budynku mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Wojcieszów jest położony 19 km na południe od Złotoryi, przy drodze nr 328 do Kamiennej Góry.  Pałac znajduje się w Wojcieszowie Górnym przy ulicy Miedzianej 1.

Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.

 

 

 

 

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna