Pierwotny dwór w Wojcieszowie Górnym został zbudowany w XVI wieku prawdopodobnie z fundacji rodziny von Redern. W 1891 roku majątek jako wiano otrzymał Richard Friedrich Wilhelm Ludwig von Bergmann, który jeszcze w tym samym roku według projektu Wilhelma Rheniusa przebudował i powiększył rezydencję.

Powstał wówczas murowany z kamienia i cegły, otynkowany pałac, wzniesiony na planie nieregularnego czworoboku, częściowo dwu- częściowo trzykondygnacyjny, nakryty dachami dwuspadowymi z facjatami. W jedenastoosiowej fasadzie (elewacja północna) usytuowano trzyosiowy ryzalit, mieszczący główne wejście, poprzedzone tarasem z jednobiegowymi schodami. Główne wejście ozdabia portal z kartuszami herbowymi rodzin von Korn i von Eichborn. W narożniku południowo-zachodnim zbudowano wysoką wieżę, górą ośmiokątną, nakrytą dachem namiotowym. Elewacje rezydencji zachowały część detali architektonicznych: wydatne gzymsy przepaskowe między kondygnacjami, boniowanie naroża budynku, prostokątne obramowania otworów okiennych.

Po śmierci Richarda von Bergmanna w 1906 roku właścicielką dóbr została wdowa po nim, Luise z domu von Korn. W 1930 roku pałac w Wojcieszowie został uszkodzony w wyniku pożaru. Zniszczenia zostały szybko naprawione przez kolejnego właściciela Richarda Sylviusa von Bergmanna, wymienionego w księdze adresowej z 1930 roku. W rękach rodziny von Bergmann posiadłość pozostała do 1945 roku.

Po drugiej wojnie światowej właściciele budynku często się zmieniali. Pałac należał między innymi do łódzkiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, następnie do: Kombinatu PGR Ptaszkowa (w latach 1970-76), Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Hodowli i Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi we Wrocławiu (1976-78), Dzierżoniowskiego Kombinatu Hodowli Zwierząt Zarodowych (1978-87), Stadniny Koni w Dzierżoniowie (po 1987). Obecnie rezydencja jest własnością prywatną, teren wokół ogrodzono, zabytek można zobaczyć tylko z pewnej odległości. Budynek jest zabezpieczony przed wejściem, jednak nieużytkowany powoli niszczeje. 

Wojcieszów jest położony 19 km na południe od Złotoryi, przy drodze nr 328 do Kamiennej Góry. Pałac znajduje się w Wojcieszowie Górnym przy ul. Bolesława Chrobrego 48.

Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Elewacja frontowa

  • Główne wejście

  • Kartusze herbowe nad wejściem

  • Elewacja tylna