Późnoklasycystyczny dwór w Żabnie został zbudowany 1859 roku z fundacji ówczesnego właściciela majątku – Gustawa Raschke.
Parterową, podpiwniczoną budowlę z użytkowym poddaszem wybudowano na planie prostokąta i nakryto dwuspadowym dachem. Wymurowany z kamienia i cegły obiekt posiada w osi elewacji frontowej piętrowy ryzalit zwieńczony attyką, oraz taras ze schodami poprzedzającymi główne wejście. Ozdobą wschodniej części budynku jest nowszy, drewniany ganek z kolumienkami, zaś stronę północno-zachodnią akcentuje kamień węgielny z datą budowy, oraz inicjałami właścicieli dworu. Z tej też strony znajduje się wejście dla służby ze schodami oraz gankiem. Wejście główne prowadzi poprzez obszerny hol, z którego rozchodzą się wejścia do głównych pomieszczeń reprezentacyjnych, mieszkalnych oraz do gospodarczej części obiektu. Sala biesiadna ma typowo rycerski charakter, którego nadają jej łukowate podpory stropu. W otoczeniu dworu założono park krajobrazowy opadający w kierunku południowo wschodnim i przechodzący bezpośrednio w rozległe łąki. Na pobliskiej łące znajdują się trzy stawy rybne.
Kolejnym właścicielem majątku był Walenty Rożek z Czyczków, a następnie w okresie międzywojennym jego syn Józef. W latach 1920-26 majątek został rozparcelowany. Po II wojnie światowej majątek rozparcelowano między 26 rodzin chłopskich. W latach 1953-56 istniała tu Spółdzielnia Produkcyjna. Później we dworze mieściły się mieszkania do czasu kupna przez prywatnego właściciela, który prowadził tu sklep i mieszkał. Obecnie dwór stoi opustoszały i jest wystawiony na sprzedaż.
Żabno jest położone 2,5 km na południowy-zachód od Brus, po zachodniej stronie drogi nr 235, do Chojnic.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2013 roku.