Neoklasycystyczny dwór w Zbożu został zbudowany około 1890 roku.

Jest to piętrowa budowla z niższymi skrzydłami bocznymi, nakryta dachami dwuspadowymi. Podpiwniczony dwór wzniesiono na rzucie prostokąta, na kamiennym fundamencie. Elewacje są boniowane i zachowały dawny wystrój architektoniczny. Wejście główne umiejscowiono z boku budynku i poprzedzono je drewnianym gankiem. Przy dworze znajdują się zabudowania folwarczne, a całość została otoczona parkiem krajobrazowym.

W okresie międzywojennym właścicielem był Kazimierz Przybylski, zamordowany przez Niemców w obozie w Radzimiu. Po II wojnie światowej dwór jest własnością skarbu państwa, który przekazał go na siedzibę PGR-u Więcbork. Dwór przeznaczono na mieszkania pracowników. W 1986 roku został opuszczony i od tego czasu ulega postępującej ruinie. Podobnie zdewastowany jest przylegający od wschodu park krajobrazowy z wyschniętym stawem. Obecnie właścicielem dworu i zabudowań gospodarczych jest Agencja Nieruchomości Rolnych SP, która szuka dla nich nowego właściciela.

Zboże jest położone 4 km na północ od Więcborka, przy drodze nr 241 do Sępólna Krajeńskiego. Aby dojechać do dworu należy na początku wsi, przed kościołem skręcić w lewo, następnie po około 2 km, szutrową drogą dojedziemy do domów po byłym PGR. Tu skręcamy między domy i jedziemy prosto do widocznego w oddali gospodarstwa rolnego, na którego terenie znajduje się dwór.

Zdjęcia wykonano w marcu 2010 roku.

  • Elewacja parkowa

  • Elewacja boczna i parkowa

  • Dawny ganek wejściowy

  • Widok od drogi

  • Obramienie okienne