Późnoklasycystyczny dwór w Żelkach został zbudowany około połowy XIX wieku, być może z fundacji rodziny von Zitzewitzów.
Jest to murowana, parterowa budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta dachem naczółkowym. O osi jedenastoosiowej elewacji frontowej umieszczono czterofilarowy ganek z trójosiową wystawką, zwieńczoną trójkątnym szczytem z oculusem. W otoczeniu dworu znajduje się obecnie zaniedbany park krajobrazowy z końca XIX wieku o powierzchni około 12 ha. Na uwagę zasługują rosnące przed dworem trzy stare cisy.
W 1867 roku część Żelek należącą do von Zitzewitzów kupił Georg von Wobeser. W 1917 roku właścicielem zostaje Jacob Caspar von Wobeser, a następnie osoby z rodziny po nim dziedziczące. Po wyzwoleniu, 7 marca 1945 roku majątek zajęły wojska sowieckie. W maju 1945 roku majątek został upaństwowiony, ale Rosjanie byli tu do 1948 roku. W 1952 roku w majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Na początku lat 90-tych PGR zlikwidowano, budynki zespołu folwarcznego rozebrano, a zrujnowany dwór sprzedano prywatnemu inwestorowi, który obiecał go odrestaurować. Obecnie dwór chyli się coraz bardziej ku upadkowi.
Żelki są położone 14 km na południe od Słupska, 2 km na wschód od drogi nr 21 do Miastka.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2017 roku.