Klasycystyczny pałac w Żoruchowie został zbudowany w 1833 roku dla rodziny von Braunschweigów. W 2 połowie XIX wieku rezydencja została przebudowana.

Powstała wówczas położona na osi wschód-zachód piętrowa, podpiwniczona budowla, wzniesiona na rzucie prostokąta, nakryta dachem czterospadowym. Całość otynkowana – okna podkreślone tynkowymi obramowaniami. W osi trzynastoosiowej elewacji frontowej usytuowano wejście główne, poprzedzone schodami i czterofilarowym gankiem przykrytym blaszanym dachem. Drzwi wejściowe prowadzące do pałacu są dwuskrzydłowe, przeszklone z ozdobnym nadświetlem i zwieńczeniem. Do ścian szczytowych dostawiono przybudówki, w których znajdują się dodatkowe wejścia prowadzące do wnętrza pałacu. Układ wnętrza w piwnicy i na I piętrze jest trzytraktowy ze środkową sienią po osi wzdłużnej budynku, natomiast parter posiada układ dwutraktowy z holem poprzecznym w drugim trakcie mieszczącym klatkę schodową prowadzącą na piętro. Na parterze w całości zachowała się stolarka drzwiowa z dwuskrzydłowymi drzwiami, trójpłycinowymi, ozdobnym gzymsem i obramowaniami. W niektórych pomieszczeniach zachowały się stiuki na sufitach – o motywach roślinnych. Zachował się jeden kominek i jeden ozdobny piec kaflowy z kominkiem. Przed dworem, za małym mostkiem znajduje się staw. Całość jest otoczona parkiem leśnym o powierzchni około 4 ha. Przed pałacem znajduje się duży owalny podjazd, do którego prowadzi droga wysadzana drzewami. Po obu stronach drogi znajdują się zabudowania gospodarcze. 

Ostatnim, przedwojennym właścicielem majątku, do 1945 roku był Egon von Braunschweig. Po wojnie nie zniszczona rezydencja była siedzibą Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej. Obecnie założenie stanowi własność prywatną i dostęp do niego jest utrudniony.

Żoruchowo jest położone 15 km na północny-wschód od Słupska, po południowej stronie drogi nr 213 do Wicka. Pałac z zabudowaniami położony jest w północnej części wsi.

Zdjęcia wykonano w maju 2014 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna

  • Aleja dojazdowa

  • Zabudowania gospodarcze