Obecny klasycystyczny pałac w Żydowie został zbudowany na początku XX wieku z fundacji Jana Szołdrskiego herbu Łodzia, ożenionego z Antoniną z Żychlińskich, według projektu Stanisława Mieczkowskiego. 

Powstała wówczas dwukondygnacyjna, podpiwniczona budowla, założona na rzucie prostokąta, nakryta niskim, czterospadowym dachem, w którego zwieńczeniu wprowadzono (nieistniejącą dziś) ażurową balustradę, otaczającą rodzaj tarasu widokowego. W osi dziewięcioosiowej elewacji frontowej usytuowano trzyosiowy, monumentalny, czterokolumnowy portyk joński, zwieńczony trójkątnym tympanonem, w którym niegdyś znajdował się płaskorzeźbiony kartusz z herbem Szołdrskich – Łodzia. W elewacji tylnej (ogrodowej) znajdował się niegdyś ryzalit mieszczący, we wnętrzu salon na osi obiektu, poprzedzony reprezentacyjną sienią. Otynkowane elewacje, wsparte na niskim cokole, rozczłonkowane zostały lizenami, wyznaczającymi osie prostokątnych otworów okiennych, ujętych w architektoniczne obramienia. We wnętrzu pałacu, dziś znacznie przebudowanym, zachowały się pozostałości dekoracji sztukatorskiej zwieńczenia ścian i obrzeży sufitów pokoi na reprezentacyjnym parterze. Zastosowano w nich motywy zaczerpnięte z ornamentyki antycznej. Wokół pałacu rozciągał się krajobrazowy park z dwoma stawami, pochodzący z około połowy XIX wieku, powiększony przy budowie nowej rezydencji.

Spadkobiercą Jana Szołdrskiego był jego syn Wiktor (1887-1932), ożeniony z Anielą z Koczorowskich, który objął posiadłość około 1920 roku. Wiktor znany był wśród okolicznego ziemiaństwa z zamiłowania do wystawnego trybu życia. Po jego śmierci w 1931 roku, majątek został sprzedany. Kupił go przybyły z Małopolski przemysłowiec i handlowiec, Alfred Falter z żoną Wandą z Krasuskich i w ich rękach był do 1939 roku. Po II wojnie światowej majątek został znacjonalizowany. Obecnie właścicielem jest prywatny inwestor, który przywrócił pałacowi dawną świetność. Dostęp do zabytku jest mocno ograniczony. 

Żydowo jest  położone w gminie Rokietnica, w powiecie poznańskim, około 15 km na północny-zachód od Poznania.

Zdjęcia wykonano w maju 2014 roku.

  • Aleja dojazdowa

  • Widok od bramy wjazdowej

  • Widok zza płotu