Bazylika św. Piotra w Okowach (wł. Basilica di San Pietro in Vincoli a colle oppio), jeden z najprostszych kościołów w Rzymie, została wzniesiona na północnym krańcu wzgórza Eskwilin, przy ulicy Via Cavour. Historia bazyliki zaczyna się w V wieku, kiedy to kościół został zbudowany na zlecenie Licynii Eudoksji, żony cesarza Walentyniana III. Zgodnie z przekazami Eudoksja przekazała też papieżowi Leonowi I łańcuchy w które miał być zakuty św. Piotr. Legenda podaje, że były to niegdyś dwa odrębne łańcuchy: jednym apostoł był skuty w Jerozolimie, drugim w Rzymie. Oba z czasem znalazły się w Wiecznym Mieście i cudownie, na oczach tłumów, połączyły się w jeden (co przedstawia malowidło na suficie nawy). Łańcuchy te są do dnia dzisiejszego przechowywane w tym kościele, pod baldachimem w apsydzie.
Jednak świątynia jest najczęściej odwiedzana z uwagi grobowiec papieża Juliusza II dłuta Michała Anioła wyrzeźbiony w 1513 roku. Michał Anioł pracował nad grobowcem przez większość swojego życia i nigdy go nie ukończył. Pozostała część dzieła została wykonana przez jego uczniów. Najważniejszą rzeźbą grobowca jest Mojżesz, flankowany figurami Lei i Racheli. Czterometrowa figura przywódcy Izraelitów trzymającego tablice z dziesięciorgiem przykazań jest ukazana w momencie narastającego wzburzenia: obserwuje, jak Żydzi czczą złotego cielca, podczas gdy on rozmawiał z samym Jahwe. Artysta wspaniale oddał z trudem hamowaną wściekłość. Rogi na głowie Mojżesza są wynikiem błędu popełnionego w IV w. przez św. Hieronima, autora łacińskiego przekładu Pisma św. : w oryginalnym tekście napisano po hebrajsku, że twarz Mojżesza była jaśniejąca, co święty przetłumaczył jako rogata.
Bazylika św. Piotra w Okowach znajduje się przy ulicy Via Cavour biegnącej na północny wschód od Forum Romanum. W połowie ulicy w prawo odchodzą schody prowadzące na plac przed bazyliką.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2008 roku.