Ratusz w Wiedniu (niem. Wiener Rathaus) został zbudowany w latach 1872-83 w stylu neogotyckim, według projektu Friedricha von Schmidta. Dziedziniec Arkadenhof o łącznej powierzchni 2804 m² wewnątrz ratusza to jeden z największych dziedzińców tego typu w Europie. Sala balowa ma 71 metrów długości, 20 metrów szerokości i 18,5 metra wysokości. Nad całością budowli góruje potężna wieża wznosząca się na wysokość 97,9 m. Do tej miary należy doliczyć jeszcze wysokość posągu „Żelaznego Radnego” (niem. Rathausmann), czyli 3,40 m, a ze sztandarem 6 m.  Przed ratuszem rozciąga się plac ratuszowy, wzdłuż którego umiejscowione są posągi zasłużonych dla miasta osobistości. Fasada ratusza zwrócona jest ku Ringstrasse.

Budynek, od początku istnienia pełniący funkcję użyteczności publicznej, mieści w swych murach zarząd miasta. Obecnie swą siedzibę w ratuszu ma zarówno burmistrz jak i rada miasta; jednocześnie jest to siedziba kraju związkowego Austrii, jakim jest Wiedeń. W ratuszu znajdują się także: Biblioteka Miasta Wiedeń oraz Biblioteka Kraju Związkowego oraz Archiwum Miasta oraz Kraju Związkowego Wiedeń. Przed i w ratuszu odbywają się liczne wydarzenia: zarówno bale, jak i festiwale filmowe i wydarzenia sportowe. Od listopada o świąteczny nastrój dba Jarmark Adwentowy znajdujący się przed ratuszem. Natomiast od stycznia do marca Plac oraz Park Ratuszowy zmieniają się w najpiękniejszy na świecie tor lodowy.

Ratusz jest położony około 120 metrów na zachód od katedry św. Szczepana.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1992 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Elewacja frontowa