Fontanna Manneken Pis – nagi siusiający chłopczyk – to chyba najbardziej rozpoznawalny symbol Brukseli. Fontanna została wykonana z brązu w 1619 roku przez flamandzkiego rzeźbiarza Hieronima Duquesnoya. Jedna z legend mówi, że gdy w XIV wieku Bruksela była oblegana, agresorzy próbowali wysadzić w powietrze miejskie mury. Pewien mały chłopiec odkrył jednak zaminowane miejsce i nasikał na palący się już lont, ratując w ten sposób miasto. Legenda nie wyjaśnia niestety, dlaczego atakujący nie ponowili próby. W każdym razie, może dlatego, na wszelki wypadek stojąca w centrum fontanna sikać nie przestaje.

Inna mówi że chłopiec był synem jednego z królów belgijskich. Podczas polowania w lasach znajdujących się wokół Brukseli, malec zaginął. Król rozkazał przeszukać wszystkie pobliskie lasy, jednak nikt nie mógł odnaleźć dziecka. Dopiero po kilku dniach, gdy wszyscy stracili już nadzieję na odszukanie królewicza, pewien leśniczy, bardzo spragniony, usłyszał szemrzący strumyczek. Odsunął gałęzie wstrzymujące go od źródła wody i zobaczył nagiego, siusiającego chłopca.

Siusiający chłopiec przybierany jest w różne stroje okolicznościowe – ma ich już ok. 1000, które przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli. Tradycja ta miała dość niechlubny początek. Otóż po skradzeniu pierwotnej, kamiennej rzeźby, odlano nową z brązu, która na swą inaugurację czekała dłuższy czas. I ona jednak „rozpłynęła się” w niejasnych okolicznościach. W tej sytuacji w pośpiechu przygotowano następną figurę, która jednak wyglądała diametralnie inaczej – pachniała jeszcze nowością. W tej sytuacji postanowiono ją ubrać, aby ukryć  tę wadę. Ten sprytny wybieg przerodził się z czasem w praktykowany po dziś dzień zwyczaj. Z okazji trwającego w okresie 2-10 czerwca 2007 Tygodnia Małopolski figura została ubrana w krakowski strój ludowy.

W 1986 roku ówczesny burmistrz Brukseli uznał, że w mieście musi zapanować równouprawnienie płci. Aby dopiąć swego celu, musiał znaleźć równowagę dla siusiającego chłopca. W tym celu stworzono  dziewczynkę, czyniącą dokładnie to samo, co jej protoplasta. Nazwano ją Jeanneke Pis. Niestety, ze względu na umieszczenie jej w wąskiej i ślepej uliczce przy rynku, nie jest zbyt popularny punkt wycieczek.

Manneken Pis znajduje się 250 metrów na południowy-zachód od Wielkiego Placu, a Jeanneke Pis na północny-wschód od Wielkiego Placu.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Fontanna Manneken Pis

  • Czekoladowy Manneken Pis

  • Jeanneke Pis