Poprzednikiem obecnego Pałacu Królewskiego był Zamek Coudenberg, wzniesiony jeszcze w czasach średniowiecza na wzgórzu o tej samej nazwie, gdzie obecnie znajduje się Plac Królewski. Potęga władców stała się przyczyną częstych przebudów obiektu, w wyniku których przeobraził się on w luksusowy pałac, słynny na całą Europę. Kolejni władcy pałacu przyozdabiali swą rezydencję wypełniając sale paradne dziełami sztuki, wspaniałymi dywanami i gobelinami, subtelnymi koronkami oraz wytworną porcelaną.

Niestety, zarówno blask architektoniczny jak i wyszukane wnętrza pałacu zostały utracone w wyniku pożaru mającego miejsce w lutym 1731 roku. Po pożarze, z luksusowego pałacu pozostały zaledwie ruiny, które przez około trzy dziesięciolecia trwały w zapomnieniu. Dopiero za czasów gubernatora Niderlandów, księcia Karola Aleksandra Lotaryńskiego w latach 1770 rozpoczęła się przebudowa tegoż terenu, w związku z czym duża część niegdysiejszego pałacu została zrównana z ziemią, zaś stare pałacowe ogrody przekształcono w ogólnodostępny park. Niektóre części fundamentu zamku Coudenberg oraz jego piwnice zostały wykorzystane do budowy nowych obiektów. Budowa nowego pałacu w miejscu, w którym można podziwiać go obecnie, rozpoczęła się w 1783 roku.

Po zjednoczeniu Niderlandów i Belgii w jedno królestwo w roku 1814 król Wilhelm I rozpoczął przebudowę zamku, który pozyskał nową, neoklasycystyczną fasadę zaprojektowaną przez słynnego architekta Tilmana-François Suys. Wraz z budynkiem zamku została zmieniona i przylegająca do niego ulica, którą po poszerzeniu zaczęto nazywać Placem Pałacowym.

W 1823 roku po lewej stronie pałacu wzniesiono nowy budynek, przeznaczony dla dziedzica króla, księcia Orańskiego. Obecnie obiekt ten nosi nazwę Pałacu Akademii, ponieważ za jego murami mieści się Królewska Akademia Nauk i Sztuk. Po rewolucji mającej miejsce w 1830 roku Belgia zyskała niepodległość a jej pierwszym królem został Leopold I Koburg, który korzystał z Zamku Królewskiego najczęściej w celu organizacji oficjalnych przyjęć i uroczystości. W latach panowania jego syna, króla Leopolda II Pałac Królewski na przestrzeni kilku dziesięcioleci był zwiększany i przyozdabiany. Nad jego rekonstrukcją czuwał słynny architekt Alphonse Balat, który za murami obiektu stworzył takie dzieła jak: Sala Tronowa, Schody Paradne oraz Wielką Galerię. Zmiana fasady Pałacu Królewskiego również mieściła się w planach Balata, jednakże zmarł wcześniej i nie zdążył ich zrealizować. W 1904 roku nowa fasada została wykonana przez  architekta Henry’ego Mace. I to właśnie taki wygląd Zamek Królewski zachował do dziś.

Obecnie ta wspaniała rezydencja królewska wykorzystywana jest to organizacji oficjalnych przyjęć, uroczystych bankietów, imprez politycznych, ślubów królewskich oraz pogrzebów. О tym, iż król w danym momencie znajduje się w pałacu świadczy znajdująca się bezpośrednio naprzeciw głównego wejścia warta honorowa.

Pałac Królewski znajduje się w centrum belgijskiej stolicy, naprzeciwko brukselskiego parku, około 900 metrów na południowy-wschód od Wielkiego Placu.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku. 

  • Fasada pałacu

  • Kolumnowy portyk

  • Prawe skrzydło

  • Pałac Akademii

  • Fasada pałacu