Korzenie obecnego Parlamentu Europejskiego sięgają 1952 roku, kiedy na mocy Traktatu paryskiego powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Nazwę Parlament Europejski przyjął on w 1960, co zaakceptował jednolity akt europejski. Oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego jest Strasburg, ale większość prac legislacyjnych ma miejsce w Brukseli, gdzie mieszczą się również komisje parlamentarne, biura poselskie oraz władze klubów.

Siedziba Parlamentu Europejskiego znajduje się przy Placu De Brouckere. Zarówno cały budynek parlamentu, jak i okolica robią ogromne wrażenie. Jego centralną część stanowi okrągła, przeszklona forma, która połączona została za pomocą łącznika z drugim, nieco mniejszym, również przeszklonym budynkiem. Całość robi naprawdę imponujące wrażenie, dlatego warto obejrzeć go osobiście. Dodatkowo przed głównym wejściem znajdują się maszty, na których trzepocą flagi wszystkich państw członkowskich.

Wnętrze gmachu oraz główna sala plenarna wyglądają równie imponująco, co jego zewnętrzna część. Ogromna sala, w której posłowie gromadzą się by prowadzić rozmowy i debaty na najważniejsze tematy ustawiona jest w formie okręgu, na czele którego stoi Przewodniczący. W budynku znajdują się też liczne sklepy oraz zakłady usługowe, na przykład pralnia, banki, fryzjer i liczne restauracje. Wstęp do tego budynku jest bezpłatny. Zwiedzanie samego parlamentu jest raczej problematyczne, wiąże się z masą formalności i przewidziane jest raczej tylko dla grup zorganizowanych. Znacznie korzystniej jest skorzystać z oferty pobliskiego Parlamentarium – magicznego miejsca, w którym każdy chętny, w języku ojczystym, może wysłuchać i zobaczyć na własne oczy historię i teraźniejszość, a także przewidzieć przyszłość, zjednoczonej Europy.

Obok znajdują się budynki Komisji Europejskiej, które też niestety nie są udostępniane dla pojedynczych zwiedzających. Wcale jednak nie znaczy to, że ten element należy pominąć. Już sama monumentalność tych budynków jest warta ujrzenia. Największy z nich to Robert Schumann (w Brukseli budynki instytucji europejskich nazywane są na cześć twórców idei połączonej Europy). Esplanada im. Solidarności 1980 – razem z Agorą im. Simone Veil pośrodku – przecina tereny Parlamentu Europejskiego w Brukseli, łącząc jego budynki z Place du Luxembourg, stacją kolejową Bruksela-Luksemburg i Parkiem Leopolda. Agora im. Simone Veil znajduje się pośrodku Esplanady im. Solidarności 1980 i oferuje interesującą perspektywę architektoniczną. To ogromny plac, z którego można podziwiać architekturę wchodzących w skład Parlamentu Europejskiego budynków im. Altiera Spinellego, Willy’ego Brandta i Joszefa Antalla. Wszystkie trzy (podobnie jak pozostałe budynki Parlamentu Europejskiego) noszą imiona charyzmatycznych osobistości, które odegrały ważną rolę w budowie Unii Europejskiej.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Esplanada Solidarności

  • Budynek parlamentu

  • Flagi państw członkowskich

  • Budynek Robert Schumann