Barokowy pałac w Biedrzychowicach wzniesiono około 1730 roku rozbudowując pierwotne renesansowe założenie należące do Konrada von Nostitza, z około 1527 roku. Fundatorem przebudowy był ówczesny właściciel dóbr biedrzychowickich Moritz Christian von Schweinitz. 

Powstała wtedy okazała trzykondygnacyjna rezydencja nakryta mansardowym dachem z lukarnami. Fasady pałacu ozdobiono jońskimi pilastrami, balkonami i tarasami. Najokazalszą fasadę zachodnią podkreślają dodatkowo dwubiegowe, kamienne schody z tarasami ujętymi balustradami ozdobionymi wazonami. Wnętrza pałacu w części nakrywają sklepienia kolebkowe, w części zaś dekoracyjne plafony z malowidłami z XVIII wieku, ilustrującymi sceny mitologiczne. W centrum budowli znajduje się klatka schodowa z świetlikiem, ażurową balustradą i kamiennymi schodami. Na uwagę zasługuje różowa sala balowa z kominkiem. Do głównego wejścia prowadzi most przerzucony nad suchą fosą. Budynek otoczony jest pięknym parkiem.

Hans Christoph i Moritz Schweinitz wielokrotnie gościli u siebie elektora saskiego i króla Polski Augusta II Mocnego, podróżującego z Drezna do Warszawy. Od 1787 do 1862 pałac wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Po Schweinitzach właścicielami były rodziny von Bresler, von Raiske, Blumenthal i von Erhardt. W 1863 roku pałac wraz z dobrami nabył baron Alexander von Minutoli. Był on kolekcjonerem dzieł sztuki np. szkła weneckiego, ceramiki egipskiej, etruskiej, greckiej. W jego zbiorach można było znaleźć mumie i maski afrykańskie. Niedaleko pałacu znajduje się wieża Woldecka (obecnie w ruinie), w której baron przechowywał swoje cenne zbiory. Odrestaurował on także pobliski zamek Rajsko położony nad Zalewem Złotnickim. W 1890 roku pałac został gruntownie odnowiony. W rękach rodziny Minutoli oraz von Pfeil-Minutoli pałac pozostawał do 1945 roku. Po II wojnie światowej nie zniszczona rezydencja została poddana remontowi w 1966 roku, z przeznaczeniem na siedzibę zespołu szkół zawodowych i średnich, który mieści się w nim do dziś. 

Biedrzychowice są położone 2,5 km na północny-zachód od Gryfowa Śląskiego, przy drodze nr 30 do Lubania.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2023 roku.

  • Fasada pałacu

  • Balkon nad wejściem

  • Kartusze herbowe w tympanonie

  • Most nad suchą fosą

  • Elewacja boczna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja boczna

  • Zabudowania folwarczne

  • Zabudowania folwarczne