Jednym z najpiękniejszych i najstarszych zabytków Mostaru jest słynny Stary Most, zbudowany z białego kamienia, przerzucony nad rzeką Neretwą. Jego historia sięga jeszcze czasów średniowiecza, kiedy po powstaniu twierdzy tureckiej zburzono most drewniany. Jest on elementem doskonale komponującym się z całym otoczeniem, bowiem większość miejskich zabudowań również postała z tego budulca. Sam most był wielokrotnie przebudowywany w miarę rozwoju twierdzy i potrzeb. Most poza wartością historyczną posiada też symboliczną, ponieważ dwie strony rzeki zamieszkiwali Serbowie i Chorwaci, stanowił on łącznik pomiędzy narodami.

Ciekawa historia łączy się też z samą budową mostu. Sułtan zlecając budowniczemu dzieło zagroził, że jeśli mu się nie uda, zostanie ścięty. Ten ze strachu uciekł w góry, ale jednocześnie tak się postarał, że pozostawił po sobie arcydzieło.

Wznoszący się 20 m nad wodą most, przypominający sylwetką półksiężyc, wybudowano z 456 bloków białego marmuru, połączonych żelaznymi klamrami. Po obu stronach rzeki wejścia na most strzegą wieże, w których w przeszłości mieszkali ‚mostari’ czyli strażnicy mostu.

9 listopada 1993 roku, w czasie wojny bałkańskiej, pod ostrzałem chorwackich czołgów zawalił się kamienny Stary Most. Zburzenie mostu zostało sfilmowane amatorską kamerą. Na filmie, który obejrzeć można w Muzeum Hercegowiny widać, jak most coraz bardziej się chwieje po kolejnych wystrzałach, aż w końcu załamuje się i spada do Neretwy. Pieczołowicie odtworzony most został uroczyście otwarty 23 lipca 2004 roku. W lipcu 2005 roku Stary Most i jego najbliższe otoczenie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2014 roku.

  • Stary Most

  • Stary Most

  • Widok z mostu

  • Na moście

  • Na moście

  • Stary Most