Najstarszą budowlą sakralną Nesebyru są ruiny cerkwi św. Sofii znanej również jako Stara Metropolia. Znajdująca się w dawnym centrum miasta bazylika datowana jest na V – VI wiek i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego typu w kraju.

Cerkiew jest trójnawową bazyliką z półkolistą absydą i atrium. Świątynia ma łączną długość 25,5 m i szerokość 13 metrów. Podział na trzy nawy został dokonany przez postawienie dwóch rzędów kolumn, każdy z pięcioma filarami. Nawa środkowa (9,3 m szerokości) kończy się na wschodzie dużą, zamkniętą absydą na zewnątrz zaokrąglona i trójstronna wewnątrz. Na wschodniej ścianie, nad absydą znajdują się trzy łukowate okna. Bazylika miała dawniej dwu spadzisty dach, który niestety się nie zachował do dzisiaj. Od wewnątrz kościół niegdyś został otynkowany, a następnie pomalowany freskami. Cała podłoga była pokryta mozaiką, wykonaną z małych kolorowych kamieni. Ściany bazyliki są murowane na przemian z kamienia i cegły.

Jej obecny wygląd datowany jest na początek IX wieku, kiedy to kościół został odbudowany po zniszczeniach. W średniowieczu służył jako katedra eparchii (w kościele rzymskokatolickim odpowiednikiem jest diecezja) skupionej w Nesebyrze. W 1257 roku kościół został złupiony przez Wenecjan podczas kampanii przeciwko Imperium Bułgarskiemu i wiele pamiątek religijnych zostało skradzionych i przewiezionych do kościoła San Salvatore w Wenecji. Bazylika została opuszczona w XVIII wieku.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2016 roku.

  • Widok ogólny ruin

  • Absyda

  • Ściana rozdzielająca nawy

  • Nawa boczna

  • Nawa boczna

  • Widok z boku