Akwedukt w Fojutowie został zbudowany w czasie budowy Wielkiego Kanału Brdy w latach 1845-49, służącego doprowadzaniu wody z Brdy dla nawodnienia kompleksów tzw. łąk czerskich, położonych w rejonie Czersk – Barłogi.

Akwedukt o długości 75 m, zbudowano w miejscu krzyżowania się dwóch cieków wodnych: naturalnego – Czerskiej Strugi (płynie dołem) i sztucznego – Wielkiego Kanału Brdy (płynie górą). Wzorowany na rzymskich budowlach, wykonany został z żółtej cegły i kamieni łączonych wapnem. W 1982 roku przeprowadzono remont sklepienia, wyłożono go płytami żelbetonowymi. Ostatni remont przeprowadzono w 2002 roku – wyspawano kratownice ze stali zbrojonej i wyklejono sklepienie płytkami ceramicznymi.

200 metrów przed akweduktem znajduje się bardzo ładny „Zajazd Fojutowo” gdzie można skorzystać z noclegu, lub zjeść smaczny posiłek. Zajazd oferuje różne atrakcje m.in. baseny, przejażdżki konne wozem lub wierzchem, zimą wyciąg narciarski, lodowisko, kuligi z ogniskiem i inne. 

Fojutowo jest położone 10 km na południowy-zachód od Czerska, 3 km na zachód od drogi nr 237 do Tucholi. W prawo należy skręcić w miejscowości Niwki. Dojazd do akweduktu jest dobrze oznakowany.

Zdjęcia wykonano w marcu 2010 roku.

  • Zajazd

  • Zajazd