Akwarium Gdyńskie działa w Gdyni od 1971 roku. Jednakże dzieje placówki, która nieodłącznie związana jest z historią Morskiego Instytutu Rybackiego, sięgają 18 czerwca 1921 roku. Wtedy to, w Helu, powstało Morskie Laboratorium Rybackie. Jego pracownicy rozpoczęli kolekcjonowanie okazów przyrodniczych, które od 1924 roku prezentowano w gablotach i akwariach MLR. W 1932 roku Morskie Laboratorium Rybackie zostało przemianowane na Stację Morską, która na przełomie lat 1938/1939 została przeniesiona do Gdyni, do nowo wybudowanego gmachu przy dzisiejszej alei Jana Pawła II 1. Niestety, na skutek wybuchu II wojny światowej, nie zakończono budowy części budynku przeznaczonej na Muzeum i Akwarium. Do sprawy rozbudowy budynku i stworzenia właściwego muzeum oceanograficznego powrócono pod koniec lat 50-tych. Ale do właściwych prac budowlanych i montażu ciągów akwaryjnych przystąpiono dopiero w 1969 roku. 

Uruchomienie muzeum w 1971 roku było możliwe dzięki wielkiej pracy kierowników placówki: Stanisława Kujawy oraz jego następcy – doktora Kazimierza Siudzińskiego. W 34 akwariach pokazano zwierzęta i rośliny, zarówno morskie jak i słodkowodne. W części muzealnej wystawiono okazy zbierane przez pracowników Instytutu od 1921 roku oraz podarowane przez kapitanów i marynarzy polskiej floty handlowej i rybackiej. Mapa dna Bałtyku, stanowiąca centralną część w Sali Bałtyckiej, pamięta początki „Muzeum”.

Kolejne zmiany przyszły w 2003 roku, kiedy to odnowiono przeszkloną rotundę budynku, dzięki czemu na pierwszym piętrze powstała bogata ekspozycja zwierząt żyjących wśród raf koralowych. Również w tym roku zmieniono nazwę placówki na Akwarium Gdyńskie. Dwa lata później do Akwarium przybyły wielkie węże – anakondy zielone. Powstała również nowa sala z akwaterrariami. Można w niej oglądać zwierzęta żyjące na styku lądu i wody, np. niezwykłe ryby – poskoczki mułowe. Wraz z unowocześnieniem ekspozycji rozwinięta została działalność edukacyjna Akwarium. Powstała Sala Kinowo – Konferencyjna, laboratoria do prowadzenia zajęć wyposażone w mikroskopy i sprzęt komputerowy. W 2007 roku oddano do użytku Salę Mokrą – miejsce poznawania świata nie tylko zmysłem wzroku, gdzie można włożyć ręce do zbiornika i pogłaskać rybę. Centrum Edukacji wzbogaciła się też o Salę Przedszkolną pełną morskich pluszaków, w której odbywają się zajęcia dedykowane dla najmłodszych.

Akwarium Gdyńskie wciąż jest modernizowane, wzbogacane o nowe okazy. W Akwarium, które od 2005 roku posiada status ogrodu zoologicznego, zaprezentowane są cztery główne biotopy występujące na świecie: rafy koralowej, toni oceanicznej, gęstych tropików Amazonii oraz Morza Bałtyckiego. Ich mieszkańców można spotkać na przestrzeni 3 pięter budynku, rozmieszczonych w 68 akwariach ekspozycyjnych. Pojemność zbiorników sięga od 200 do 10.000 litrów, w których przebywa ponad 1500 żywych organizmów z około 250 gatunków.

Akwarium Gdyńskie znajduje się przy Skwerze Kościuszki, przy ul. Jana Pawła II 1.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2013 roku.

  • Budynek Akwarium

  • Mapa dna Bałtyku