La Ferte to popularna forma słowa twardość (od łacińskiego „firmitas”), które w nazwie miasta oznaczało również twierdzę. Można zatem przypuszczać, że kiedyś była tu mała warownia strzegąca brodu na rzece Cosson.

W XVI wieku miejscowość nazwano La Ferte-Senectaire, od nazwiska rodziny, która rozpoczęła tu budowę zamku (kontynuowaną do XVII wieku). Później, w XVIII wieku, miasto zmieniło nazwę na La Ferte- Lovendal od nazwiska nowego właściciela. W okresie rewolucji nazwano je La Ferte-Cosson, a ostatecznie La Ferte Saint-Aubin ze względu na zestawienie dwóch byłych parafii (St-Michel na północy i St-Aubin na południu).

Renesansowa rezydencja składa się z dwóch części, tzw. „Mały zamek” pochodzi z XVI wieku, zaś „Wielki zamek” z zespołem fos, murami i dwoma skrzydłami został zbudowany w XVII wieku z inicjatywy marszałka i para francuskiego Henryka II de Saint Nectaire i w rękach tej rodziny znajdował się prawie do końca XX wieku. Obecnie rezydencja bardziej przypomina pałac i o jej zamkowej przeszłości świadczy fosa, którą do dziś jest oblana. Całość jest otoczona 40 hektarowym parkiem. Od 1987 roku nowy właściciel podjął się jego renowacji rezydencji i przystosowania jej do pełnienia funkcji hotelowych. Zamek również można zwiedzać. Dla publiczności otwarto 15 umeblowanych pokoi, stajnie i park.

La Ferté-Saint-Aubin jest położone w Regionie Centralnym, w departamencie Loiret (Loary), około 20 km na południe od Orleanu i 5 km na wschód od autostrady A 71.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Widok ogólny

  • Most nad fosą

  • Główne wejście

  • Szczyt skrzydła

  • Część mieszkalna

  • Prawe skrzydło