Początki zamku w Sully-sur-Loire (fr. Château de Sully-sur-Loire) sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia obronna. Pod koniec XIV wieku została ona przekształcona w obronną rezydencję mieszkalną. Głównymi inicjatorami przebudowy byli członkowie możne rodu La Trémoille, za projekt zaś, odpowiadał znany architekt Rajmund du Temple. Wybudował on wówczas całe zachodnie skrzydło zwane potocznie donżonem. Właściwy zamek został zbudowany z dwóch oddzielnych części, z których każda miała własny system obronny. Miał być zarówno fortyfikacją do obrony mostu nad Loarą, jak i wspaniałą rezydencją, w której właściciel mógł organizować huczne uroczystości. Mały zamek został zbudowany kilkadziesiąt lat później i służył codziennym potrzebom pana i jego rodziny. Na dziedzińcu otoczonym murami i jego narożnymi basztami znajdowała się wybudowana w 1218 roku Wieża Philippe Auguste, kościół wiejski oraz kilka innych elementów codziennego użytku i obronnych.

Kolejna większa przebudowa zamku miała miejsce na początku XVII wieku, kiedy to posiadłością zarządzał wybitny francuski polityk Maximilien de Béthune de Sully. Wtedy to powstało m.in. drugie skrzydło, a także zasadniczo zmieniono wystrój wnętrz. W miejsce mostu zwodzonego przy wejściu do zamku zainstalowano stały most. Szczyty wież twierdzy zostały usunięte w 1794 roku przez 8. księcia Sully, który poparł idee rewolucji francuskiej. Zamek przeszedł szereg poważnych zmian w XX wieku. Od 1900 do 1902 roku właściciel zdecydował o odbudowie szczytów baszt donżonu, ale ukończono tylko baszty wschodnie. W 1918 roku straszliwy pożar zniszczył skrzydło zbudowane w XVIII wieku. Niedługo potem został odbudowany, ale miał o jedną kondygnację mniej, a wnętrze nie zostało ukończone. Zamek ucierpiał podczas II wojny światowej.

Dziś zamek składa się z dwóch części – Stary Zamek lub Donżon – potężny budynek wzniesiony na planie prostokąta, w którego narożnikach znajdują się cztery okrągłe wieże, oraz Mały Zamek – zawiera część mieszkalną oraz fortyfikacje w skład której wchodzą wieże : de Rosny i de Béthune. Budowla ta jako jedyna z nielicznych na terenie Francji, łączy architekturę średniowiecznej fortecy i renesansowego pałacu wypoczynkowego. Całość jest otoczona nawodnioną fosą. Obecnie zamek w Sully-Sur-Loire stanowi własność państwową. W 1962 roku zamek i jego tereny zostały zakupione przez gminę Loiret od rodziny Béthune-Sully. Rozpoczęto wtedy gruntowne remonty i na zamku otwarto muzeum przybliżające historię posiadłości. 

Sully-sur-Loire to niewielka miejscowość w środkowej Francji, położona w dolinie rzeki Loary, około 36 km w kierunku południowo-wschodnim od Orleanu.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

 • Most nad fosą

 • Baszta flankująca most

 • Elewacja wschodnia

 • Narożnik północny

 • Wieże donżonu

 • Elewacja północna

 • Portal wejściowy

 • Kartusz herbowy

 • Narożnik zachodni

 • Elewacja zachodnia

 • Elewacja zachodnia