Locronan (bret. Lokorn) to małe miasteczko zbudowane w Bretaniiu podnóża wzgórza. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1505 roku od Anny królowej Bretanii, która udała się tam z pielgrzymką. Nazwa miasta oznacza „pustelnię Ronana”, od słowa bretońskiego lok, co oznacza pustelnię i św. Ronana, irlandzkiego misjonarza, który w VI wieku schrystianizował to miejsce. Wcześniej miasto było znane jako Saint-René-du-Bois. Święty Ronan jest bardzo czczony w Bretanii. Jego relikwie są przechowywane w kościele parafialnym.

Od XV wieku było to bardzo zamożne miasto, którego bogactwo wynikało z sukcesu lokalnych tkaczy i kupców, którzy dostarczali konopie na wyposażenie statków. Jego konopie były eksportowane na cały świat, ponieważ były używane do szycia żagli i olinowania statków, zarówno handlowych, jak i wojskowych.

Wszystkie domy Starego Miasta, z ich niezwykłymi lukarnami, pochodzą głównie z XVII- XVIII wieku. W tym okresie został zbudowany Kościół św. Ronana oraz mała kaplica Pokuty. Kiedy konopie przestały być potrzebne, handel ustał miasto zostało zapomniane i zachowało się w niezmienionej formie do dziś. Aby zachować autentyczność historycznego serca miasta, samochody pozostają na zewnątrz, a tradycyjne szyldy sprzed wieków wskazują sklepy.

Charles Danielou, mer Locronan w latach 1912-45 prowadził działalność na rzecz objęcia ochroną zabytkowych budynków prywatnych. Ustawa pozwalająca na objęcie ochroną budowli historycznych, za zgodą ich właścicieli, została przyjęta 31 grudnia 1913 roku. Ze względu na wymóg uzyskania zgody właścicieli objęcie ochroną nastąpiło w kilku etapach od 1925 do 1927 roku. Objęcie ochroną pozwoliło na uzyskanie subwencji na remont domów w kolejnych latach. Dzięki Danielou nowo zbudowane domy w latach 30-tych XX wieku respektowały zabytkowy charakter miejscowości, która jest jedną z najładniejszych w całej Bretanii i została uznana za jedną z najpiękniejszych miejscowości we Francji. Filmowcy często pokazywali uroki Locronan na srebrnym ekranie, między innymi powstał tu „Tess” Romana Polańskiego.

Locronan jest położone w regionie Bretania, w departamencie Finistere, około 40 km na południe od Brestu i 15 km na północ od Quimper.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • W głębi wieża kościoła św. Ronana

  • Kościół św. Ronana

  • Relikwiarz św. Ronana

  • Winiarnia

  • Warsztat tkacki

  • Tradycyjny sposób zwiedzania miasta