Skalisty przylądek Pointe du Raz (bret. Beg ar Raz) jest jednym z najbardziej na zachód wysuniętym punktem stałego lądu Francji. Nazwa pochodzi od bretońskiego słowa Raz de Sein, niebezpiecznego odcinka wody, o szybkim nurcie, między nim a wyspą Sein (bret. Enez Sun). Słowo to zostało zapożyczone od Normanów przez Bretończyków i ma tę samą etymologię, co angielskie słowo race, „silny prąd wody”. Na północ od przylądka znajduje się Baie des Trépassés (zatoka umarłych), najwyraźniej tak zwana ze względu na liczbę wraków, które tu były wyrzucane – wody na tym obszarze mają jedne z najsilniejszych prądów w Europie.

Jednak pomimo swojej ponurej nazwy jest to malownicze miejsce z falistymi zielonymi łąkami opadającymi do piaszczystej plaży, która jest bardzo popularna wśród surferów. W scenerii wysokich klifów pokrytych wrzosowiskami, wystawionych na działanie fal i wiatrów, Pointe du Raz jest z pewnością najbardziej znanym naturalnym miejscem Finistère. Dobrze widoczna z przylądka jest latarnia morska „La Vieille”, zbudowana w latach 1882-87 na skale Gorlebella („najodleglejsza skała” w języku bretońskim), kilkaset metrów na zachód. Na stałym lądzie znajduje się główna stacja meteorologiczna „Semaphore de la Pointe du Raz”. Tuż obok na kamiennym cokole stoi rzeźba Notre-Dame des Naufrages (Matki Bożej Rozbitka) wykonana w 1904 roku przez Cypriena Godebskiego. Obecnie miejsce to odwiedza około 850 tysięcy turystów rocznie, aby wędrować po janowcu i wrzosowisku i podziwiać widoki z najbardziej wysuniętego na zachód punktu Francji.

Pointe du Raz znajduje się w Bretanii nad Oceanem Atlantyckim, około 60 km na południe od Brestu.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Stacja meteo

  • Notre-Dame des Naufrages