Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu istnieje od 1999 roku, choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej. Inspiracją była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin. Ranne zwierzę znaleziono na plaży w Juracie 31 marca 1992 roku. Od tego dnia, rozwijając badania biologiczne, weterynaryjne i hodowlane nad fokami helski ośrodek w sposób praktyczny wspomaga międzynarodową akcję odtwarzania i ochrony zasobów tych zwierząt na Bałtyku. Wyleczone tu foki, podobnie jak uzyskany z hodowli przychówek wypuszcza się na wolność.
Fokarium składa się z kompleksu trzech basenów hodowlanych, kilku małych basenów-separatek (dla osobników młodych i chorych wymagających rehabilitacji) i budynku dydaktyczno-laboratoryjnego z salą seminaryjną i laboratoriami. Placówka prowadzi działalność naukową, której celem jest odtworzenie kolonii foki szarej w akwenie południowego Bałtyku.
Fokarium otwarte jest we wszystkie dni roku od 9.30 do 21.00. Karmienia fok, połączone w prelekcją odbywają się o godzinie: – przez cały rok – 11.00 i 14.00. – w sezonie letnim (lipiec – sierpień) – 11.00 , 14.00 i 16.30. Obowiązuje zakaz wprowadzania (również wnoszenia) zwierząt na teren fokarium.
Miasto Hel jest położone na cyplu Mierzei Helskiej, od strony Zatoki Puckiej, około 90 km szosą od Gdańska, a w linii prostej ok 30 km. Do Helu można się dostać pociągiem, autobusem lub statkiem w sezonie letnim.
Zdjęcia wykonano w kwietniu 2015 roku.