Pałac królewski w Amsterdamie powstał w XVII wieku jako ratusz miejski i pełnił tę funkcję do 1808 roku, kiedy został przebudowany na pałac królewski. Gmach został zaprojektowany przez Jacoba van Campena i oddany do użytku w 1655 roku. Ponieważ był budowany na grząskim gruncie, postawiono go na 13659 drewnianych palach. Budynek o wymiarach 36,6 metrów długości, 18,3 metra szerokości i 27,5 metra wysokości, zasługiwał na miano ósmego cudu świata. Wzniesiono go z żółtawego piaskowca wydobywanego w niemieckim Bentheim. Że dziś budynek jest szarobrązowy – to efekt działania czasu. Rzeźby wykonał Artus Quellijn. Malowidła i obrazy wewnątrz wykonali cenieni artyści, Govert Flinck (który zmarł przed ukończeniem cyklu dwunastu ogromnych płócien), Jacob Jordaens, Jan Lievens i Ferdinand Bol. Marmurowe podłogi zdobią dwie niebieskie koła oznaczające półkule ziemskie. To mapy świata, pokazujące ze szczególnym uwzględnieniem Amsterdam i miejsca, do których pływały tamtejsze statki. W połowie XVIII wieku owe mapy z żalem zmieniono na nowe; Hiszpania i Portugalia odbiły część zajętych przez Holendrów kolonii, a Anglia i Francja dobrały się do pozostałych i Holandii zbyt wiele nie pozostało z jej morskiego imperium sprzed stu lat. Kopulasty hełm wieńczy wiatrowskaz, powiększona wersja urządzeń używanych na ówczesnych statkach. Z wieży pod kopułą można było oglądać cały port i miasto. Ratusz w Amsterdamie był wówczas (i długo potem) największym administracyjnym budynkiem Europy. Ratusz miał wielkie znaczenie dla mieszczan, gdyż był symbolem władzy obywateli, a nie władzy królewskiej czy kościelnej. Budynek jest uznawany za najważniejszy zabytek holenderskiego „Złotego Wieku”.

Kiedy „Złoty Wiek” Holandii przechodził kryzys, w 1808 roku do ratusza sprowadza się Ludwik Bonaparte (brat Napoleona). Zostaje on królem nowo utworzonego Królestwa Holandii, a ratusz przemienia na Pałac Królewski. Za jego sprawą zmienia się też charakter Placu Dam, na którym stoi pałac. Bonaparte każe zburzyć wagę stojącą na placu, a tym samym miejsce handlu. Po upadku Napoleona na tron wraca ród Orańskich.

Koninklijk Paleis te Amsterdam, jak się go nazywa, jest mocą ustawy Stanów Generalnych (holenderskiego parlamentu) jednym z trzech pałaców, będących do dyspozycji obecnej królowej Beatrix. Pozostałe to pałac Huis Ten Bosch w Hadze oraz letnia rezydencja Het Loo koło Apeldoorn. Czwartym jest także pałac haski, Paleis Noordeinde, ale ten służy królowej jako miejsce urzędowania. Wnętrza rezydencji zostały otwarte dla obywateli w 1979 roku. Można w nich zobaczyć nie tylko dzieła sztuki, ale także meble i wyposażenie pochodzące z kilku ostatnich wieków. W pałacu odbywają się tymczasowe wystawy prezentujące historię budynku i rodziny królewskiej.

Pałac królewski znajduje się w centrum Amsterdamu, w zachodniej części placu Dam, obok gotyckiego kościoła Nieuwe Kerk, gabinetu figur woskowych Madame Tussaud, domu towarowego Bijenkorf, założonego przez Polaka Hotelu Krasnopolski oraz pomnika ofiar wojny.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Fasada pałacu

  • Tympanon portalu

  • Elewacja boczna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna