Kościół Oude Kerk (Stary Kościół) pod pierwotnym wezwaniem św. Mikołaja zbudowany został w XIII wieku.  Jest najstarszą świątynią parafialną w Amsterdamie. Został poświęcony przez biskupa Utrechtu w 1306 roku. Był rozbudowywany do połowy XVI wieku, kiedy to uzyskał swój ostateczny wygląd. W 1566 roku otrzymał ośmiokątną dzwonnicę; w 1658 roku zawieszono w niej carillon, składający się z 47 dzwonów, odlany w pracowni Francois Hemony. W 1724 roku dodano organy, uchodzące dziś za najlepsze w całej Holandii.

Do roku 1865 w kościele grzebano zmarłych. Znajduje się tu 2500 grobów, w których pochowano 10 000 mieszkańców Amsterdamu. Wśród nich znajdują się osobistości, który zapisały się w historii Holandii: Jacob van Heemskerck, Cornelisde Graeff – burmistrz Amsterdamu, Kiliaen van Rensselaer, jeden z założycieli Nowego Amsterdamu na Manhattanie, dzisiaj znanego jako Nowy Jork. W prawej nawie można zobaczyć na kolumnie brązową tablicę upamiętniającą Jana Pieterszona Sweelincka (1562 – 1621), jednego z największych kompozytorów holenderskich, autora muzyki organowej, który był organistą w kościele. Przed przejściem na protestantyzm, które dokonało się w roku 1578, Oude Kerk był kościołem katolickim. Wewnątrz widoczne są jeszcze ślady po dawnych dekoracjach.

Protestanci pozbawili kościół wielu ozdób, usunięto ołtarz i zamalowano freski. Jednak wystrój kościoła nadal zachwyca. Przy zwiedzaniu warto zwrócić uwagę na fantazyjnie zdobione ławki chóru oraz witraże. Można też wejść na 67-metrową wieżę zegarową, wybudowaną w 1325 roku i podwyższoną w 1564 roku. W tym samym roku Oude Kerk zaczął również pełnić rolę biura matrymonialnego. Używany był także do przechowywania miejskich archiwów. Do Oude Kerk często uczęszczał Rembrandt, a jego dzieci tu zostały ochrzczone. Żona Rembrandta Saskia van Uylenburgh została tu pochowana w roku 1642.

Kościół ma powierzchnię 3300 m². Fundamenty postawiono na sztucznym kopcu. Świątynia posiada największe średniowieczne drewniane sklepienie w Europie. Deski sprowadzone z Estonii pochodzą z 1390 roku i powodują iż świątynia posiada bardzo dobrą akustykę.

Kościół jest położony trochę w kontrowersyjnym miejscu, gdyż na terenie Dzielnicy czerwonych Latarni – De Wallen, około 400 metrów na północny-zachód od Pacu de Dam.Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.