Nieuwe Kerk (Nowy Kościół) w Amsterdamie został zbudowany w XV wieku według projektu Jacoba van Campena. Jest drugim zbudowanym w Amsterdamie kościołem, po Oude Kerk (Stary Kościół) – został konsekrowany w 1409 roku. Biskup Utrechtu wyraził zgodę na budowę drugiego kościoła w 1408 roku, ponieważ Oude Kerk był zbyt mały, aby obsłużyć wszystkich mieszkańców miasta. Nieuwe Kerk zadedykowany został św. Marii i św. Katarzynie. Kościół był niszczony przez pożary w latach 1421 i 1452, a niemal całkowicie został spalony w roku 1645 roku, po czym odbudowany został w stylu gotyckim.

W 1578 roku, w czasie reformacji bogatą dekorację świątyni zastąpiono protestanckim wnętrzem: posągi i ołtarze zostały usunięte lub zniszczone, a ściany pomalowane na biało. Późniejsze renowacje sprawiają, że wewnątrz można zobaczyć obiekty pochodzące z kilku ostatnich wieków. Na uwagę zasługuje prospekt organowy oraz witraże okienne, z czego najstarsze pochodzą z XVII wieku. W kościele jest też 10 wartych zobaczenia kaplic. Pochowanych jest tu kilku znamienitych Holendrów m.in. admirał Michiel de Ruyter, pisarz Joost van den Vondel, czy też admirał Jan van Galen. Wielką renowację kościół przeszedł w latach 1892–1914, w wyniku której dodano mu wiele neogotyckich detali. Kolejna renowacja miała miejsce w latach 1959–80.

Obecnie w kościele nie odbywają się nabożeństwa, służy jako miejsce wystaw, organizowane są też w nim recitale organowe. W tej świątyni odbywają się koronacje królów Holandii (ostatnia w 2013 roku – króla Wilhelma Aleksandra) oraz śluby rodziny królewskiej (ostatni w 2002).

Nieuwe Kerk położony jest przy placu Dam, obok Pałacu Królewskiego.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Fasada

  • Widok od Placu Dam