Tereny Binnenhof  zostały zakupione w 1229 roku przez hrabiego Florisa IV, który postanowił postawić tu swoją rezydencję. Kompleks składa się z ośmiu monumentalnych budynków, ale również rozległych, otwartych przestrzeni. Najbardziej reprezentacyjnym budynkiem kompleksu jest Ridderzaal, czyli Sala Rycerska  zbudowana  w stylu gotyckim. Wewnątrz znajduje sala o wymiarach 9 na 25 metrów, mogąca pomieścić 850 krzeseł, używana do celów reprezentacyjnych. Zarówno sala, jak i budynek mają tę samą nazwę. Jej budowa została zapoczątkowana z polecenia hrabiego Wilhelma II w 1248 roku i ukończona przez jego syna hrabiego Florisa V w 1280 roku.

Początkowo był to zamek obronny otoczonym murami i fosą. Wewnątrz murów znajdowały się też kaplica i budynki gospodarcze. Wjazdu broniły dwie warowne bramy. Sala posiada przepiękne witraże przedstawiające herby miast holenderskich, oraz herby szlacheckich rodzin. Drewniana konstrukcja dachu ma wygląd statku. Budynek Ridderzaal z wysmukłymi wieżyczkami przypomina kościół. W ciągu wieków zamek był przebudowywany, a sala była wykorzystywana była jako: sala balowa, targowisko, miejsce sprzedaży książek, areszt przed procesem sądowym, sala ćwiczeń kadetów i miejsce losowań loterii państwowej.

Budynki Binnenhof miały swój początek w XIII wieku, ale zostały mocno rozbudowane dopiero w XVIII wieku. W XIX wieku budynek popadł w ruinę. W roku 1904 sala została odnowiona w stylu neogotyckim przez architekta C.P.J. Cuypersa.  Można ją zwiedzać w grupach z przewodnikiem. W  2006 roku odnowiono tron królewski, a w 2013 roku, po intronizacji Wilhelma-Aleksandra, dostawiono drugi dla królowej Maksymy. Każdego roku, w trzeci wtorek września w Sali Rycerskiej król zasiada na tronie, by odczytać mowę tronową napisaną przez premiera Holandii. Głównymi słuchaczami tej doniosłej przemowy są członkowie senatu i parlamentu.

W obrębie kompleksu możemy podziwiać także dziedziniec Buitenhof, Pałac Wilhelma IV, Pałac Głowy Państwa, Izbę Reprezentantów mieszczącą się w dużym, nowoczesnym budynku w południowej części kompleksu, Korte Vijverberg,  najmniejszy ze wszystkich budynków pełniący rolę gabinetu króla i siedzibę muzeum historii miasta oraz okazałe bramy: Mauritshuis, Wewnętrzna, Więzienna i Stadhouer.  Na szczególną uwagę zasługuje Torentje – niewielka wieża na planie ośmioboku. Mieści się w niej kancelaria premiera. Do niedawna okna kancelarii były odsłonięte, tak, że można było zobaczyć premiera przy pracy. Niestety w maju 2002 roku miał miejsce zamach na kontrowersyjnego polityka Pima Fortuyna. Od tego wydarzenia okna Torentje są zasłaniane i dodatkowo wzmocnione przed tego typu atakiem.

Podczas zwiedzania, warto zwrócić uwagę na znajdującą się na głównym placu neogotycką, złotą fontannę oraz pomnik przedstawiający posąg króla Wilhelma II na koniu. Najwięcej uroku, posiadłość niewątpliwie zawdzięcza jednak pięknemu jezioru znajdującemu się u podnóża  parlamentu.

Do północno-wschodniego narożnika Binnenhofu przylega klasycystyczny pałac Mauritshuis (Dom Maurycego). Pałac został zaprojektowany przez Jacoba van Campena, a zbudowany przez Pietera Posta. Po zakończeniu budowy służył jako rezydencja hrabiego Jana Maurycego van Nassau-Siegen. W 1685 roku został przemianowany na Hotel van staat, w którym zatrzymywali się goście przybywający do Stanów Generalnych. W 1704 roku obiekt uległ zniszczeniu na skutek pożaru, a renowacja trwała do roku 1720.Obecnie w pałacu mieści się muzeum sztuki, posiadające bardzo wartościowe eksponaty, np. dzieła Rembranta, Jana Vermeera, Jana Steena, Paulusa Pottera, Rubensa, Memlinga, van Dycka i innych malarzy flamandzkich. W północnej części muzeum znajduje się „Mesdag Panorama”, obraz o rozmiarach 15 m wysokości na 130 m długości, przedstawiający wybrzeże nad Morzem Północnym, Hagę i Scheveningen.

Binnenhof jest położony w centrum Hagi.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.

  • Widok ogólny

  • Staw przed Binnenhof

  • Pomnik konny Wilhelma II

  • Brama Stadhouderspoort

  • Dziedziniec

  • Ridderzaal - Sala Rycerska

  • Ridderzaal - Sala Rycerska

  • Dziedziniec

  • Fontanna na dziedzińcu

  • Brama Mauritshuis

  • Brama Mauritshuis

  • Brama Mauritshuis

  • Pałac Mauritshuis (Dom Maurycego)