Gotycki kościół św. Jakuba inaczej Grote Kerk w Hadze został zbudowany na przestrzeni XIV-XVI wieku. Kamienny kościół został pierwotnie zbudowany na planie krzyża. W fasadzie przylegającej do wieży zachowały się jeszcze ślady linii dachu z 1424 roku. Pokazują one nawę główną z dwoma niższymi nawami bocznymi. W latach 1434–55 obie nawy boczne poszerzono i podniesiono do poziomu nawy głównej, w wyniku czego utracono kształt krzyża. Ta przebudowa uczyniła kościół św. Jakuba w Hadze pierwszym przykładem kościoła halowego w Niderlandach.

Obecnie jest to trójnawowa świątynia z bocznymi kaplicami i wysoką wieżą z zegarem. Sześcioboczna wieża kościoła o wysokości 93 metry została ukończona w latach 1420-24. W wieży kościelnej znajduje się automatyczny carillon autorstwa Libertusa van den Burgha z 1689 r. 

Kościół posiada cenne renesansowo-barokowe wyposażenie, m.in. trzy nawy równej wysokości; przepastne wnętrza; piękne witraże w pobliżu prezbiterium, zwłaszcza dwa wykonane (przypuszczalnie) przez Dirka Crabetha – jeden to Zwiastowanie, zaś drugi przedstawia Madonnę zstępującą z niebios z zamiarem pokazania Jezuska klęczącemu cesarzowi Karolowi, który ufundował witraże. W prezbiterium można podziwiać pomnik admirała Jacoba van Opdama, który poległ w 1665 roku podczas bitwy morskiej pod Lowestoft, a także renesansowy grobowiec Gerrita van Assendelft (1487-1558). Godny uwagi jest także późnobarokowy grobowiec Filipa Landgrave’a z Hesji i jego żony Katarzyny z Solms-Laubach, zaprojektowany przez Daniela Marota w 1721 roku. Kościół zdobi renesansowa, drewniana ambona zdobiona płycinami, na której wyrzeźbiono postacie w iluzjonistycznej perspektywie. Poza tym w świątyni znajdują się duże organy i ciekawe pomniki nagrobne oraz 34 rozety rycerzy Zakonu Złotego Runa, umieszczone tutaj w 1456 roku. Kościół św. Jakuba można śmiało uznać za najpiękniejszy spośród wielu zabytkowych świątyń w Hadze.

Kościół jest położony przy Groenmarkt, w pobliżu Starego Ratusza, 450 metrów na południowy-zachód od Biennenhof.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku

  • Widok ogólny

  • Prezbiterium