Pierwsza wzmianka o Inowrocławiu pochodzi z 1185 roku, z dokumentu księcia Leszka, syna Bolesława Kędzierzawego, i określa miejscowość jako Novus Wladislaw. Nazwa została wybrana prawdopodobnie na cześć Władysława Hermana. Miasto powstało na bazie dużego targu i znajdującej się w pobliżu warzelni soli. Prawdopodobnie pod koniec XII wieku stało się siedzibą kasztelanii. W 1237 lub 1238 roku książę Kazimierz Konradowic sprowadził do Inowrocławia franciszkanów, darując im parcelę, na której powstał klasztor, zburzony w XIX wieku. Na przełomie lata i jesieni 1238 roku wojska księcia pomorskiego Świętopełka złupiły i spaliły gród. Prawdopodobnie po tym najeździe, a przed ślubem z Konstancją (córką księcia Henryka II Pobożnego), który odbył się w 1239 roku, nastąpiła lokacja miasta. Inowrocław był siedzibą książąt kujawskich i starostów inowrocławskich. Jako siedziba starosty i ośrodek powiatu, stał się Inowrocław w XIV wieku także siedzibą sądów szlacheckich, najpierw ziemskiego, a następnie grodzkiego, które funkcjonowały w tym mieście do końca XVIII wieku. Odbywały się tu procesy polsko-krzyżackie. Stąd pochodzili Królowie Polski: Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki.

W latach 1466–1772 Inowrocław był stolicą województwa obejmującego swym zasięgiem północno-zachodnią część Kujaw. Na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego Inowrocław znalazł się w regencji bydgoskiej Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W 1817 roku stał się siedzibą władz powiatowych. Okres zaboru pruskiego to czas wzrastającej germanizacji. Mieszkańcy miasta aktywnie brali udział w zrywach narodowych. W połowie XIX wieku miasto zaczęło się ponownie rozwijać. Powstało wiele obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej. W wyniku eksploatacji przemysłowej złóż soli kamiennej, znajdujących się pod miastem, od roku 1907 zaczęły się tworzyć zapadliska, które wpłynęły na zahamowanie rozwoju gospodarczego.

Inowrocław powrócił do Polski w roku 1919; wyzwolony został 6 stycznia. Na czele powstańców wielkopolskich przejmujących kontrolę nad miastem stał kpt. Paweł Cyms. Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas zmagania się z trudną ogólną sytuacją gospodarczą w kraju, co w Inowrocławiu przekładało się między innymi na bardzo wysokie bezrobocie. Mimo trudności gospodarczo-społecznych miasto się rozwijało. Uruchomiono Hutę Szkła i szyb Kopalni Soli przy ul. Poznańskiej, zakończono budowę Zakładu Przyrodoleczniczego w uzdrowisku, rozpoczęto budowę lotniska ukończoną w 1933 roku.

W dniach 5–7 września 1939 roku oddziały polskiej 26 Dywizji Piechoty pod dowództwem płk. Adama Brzechwy-Ajdukiewicza stoczyły w rejonie miasta bój z jednostkami niemieckimi. Pierwsze dni okupacji hitlerowskiej to masowe aresztowania i egzekucje mieszkańców, spośród których największy rozgłos zdobyła sobie tzw. „Krwawa Niedziela” (noc z 22 na 23 października 1939 roku) dokonana w ramach Intelligenzaktion. W nocy 30 listopada 1939 roku Niemcy wypędzili z miasta ponad 1000 polskich rodzin. W latach 1940–45 istniał tutaj obóz przesiedleńczy, przez który przeszło ok. 10 000 Polaków, kilkuset z nich zamordowano. Inowrocław został wyzwolony 21 stycznia 1945 przez oddziały sowieckie przy współudziale 34 Brygady Piechoty Zmotoryzowanej (później otrzymała miano „inowrocławskiej”). Ścisłe centrum miasta jest typowe dla założonych w okresie średniowiecza miast. Centralnym placem jest rynek, od którego odchodzą uliczki. Istniejące przy nich obecnie kamienice w większości pochodzą z XIX wieku. W XX wieku Inowrocław wchłonął wiele okolicznych wsi.

Inowrocław jest położony około 37 km na południowy-zachód od Torunia, przy drodze nr 15.

Zdjęcia wykonano w sierpniu 2023 roku.

Najważniejsze zabytki miasta to:

Romański kościół Imienia NMP, to najstarszy kościół Inowrocławia i jeden z najstarszych na Kujawach, sięgający metryką końca XII wieku, został wzniesiony przez księcia Leszka, wnuka Bolesława Krzywoustego.. Pełni funkcję kościoła parafialnego, a od 2008 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża Benedykta XVI. Zniszczony w pożarze 1834 roku, kościół znajdował się w stanie ruiny. W latach 1901–02 został poddany rekonstrukcji (z inicjatywy księdza Antoniego Laubitza) według projektu Juliusza Kothego, konserwatora zabytków prowincji poznańskiej. Przywrócono jej wtedy romański charakter. Świątynia jest jednonawowa, zbudowana z granitowych ciosów z prezbiterium zakończonym półkolistą absydą. W fasadzie zachodniej wzniesiono dwie kwadratowe wieże w górnych partiach zbudowanych z cegły. Na zewnętrznych ścianach kościoła znajdują się płaskorzeźby lub ryte w kamieniach twarze ludzkie i diabelskie, krzyże i fantastyczne zwierzęta. Przypisywane im znaczenie magiczne jest w tej chwili trudne do ustalenia. Wśród wyposażenia najcenniejsza jest gotycka rzeźba Uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezus datowana na lata ok. 1370–80, umieszczona w ołtarzu głównym.

Bazylika znajduje się przy u. Biskupa Laubitza 9.

  • Fasada

  • Fasada

  • Romański portal

  • Elewacja północna

  • Elewacja tylna z absydą

  • Elewacja południowa

  • Twarze ludzkie i diabelskie

  • Wnętrze

  • Fasada świątyni

  • Romański portal

Kościół św. Mikołaja – gotycka świątynia, trzynawowa z XIV wieku, oszkarpowana, kilkakrotnie przebudowywana. Jest to świątynia o braku wyraźnych cech stylowych. Sklepienie gotyckie zachowało się tylko w prezbiterium. W końcu XVI wieku wzniesiono nowe renesansowe szczyty, z których przetrwał jedynie nad zakrystią. Wyposażenie wnętrza utrzymane w stylu barokowym, ambona nosi cechy renesansu, renesansowy ołtarz św. Antoniego przeniesiony z kościoła franciszkanów, podobnie jak ołtarz Matki Boskiej Różańcowej. Unikatowa figura Chrystusa z XIV w. w ołtarzu Krzyża Św. . Po potopie szwedzkim kościół popadł w ruinę – zawaliły się dachy nad nawą południową i środkową, msze odbywały się wówczas w prezbiterium zamurowanym od reszty kościoła pod łukiem tęczowym. W latach 60. XVIII wieku, rozpoczęła się gruntowna przebudowa kościoła, m.in. obniżono nawy boczne, wzniesiono nową wysoką nawę główną. W 1779 roku kościół nie miał jeszcze sklepień, podłóg, nie wymurowano nowych ścian szczytowych, nie wykończono okien. Przebudowa została przerwana, gdyż pruski zaborca zdecydował się kościół zamienić na magazyn soli, co zniszczyło jego mury. W końcu XIX wieku wymurowano nowe szczyty neogotyckie, w okresie międzywojennym wprowadzono sklepienie pseudogotyckie w prezbiterium i neobarokowe w nawie głównej, wymalowano wnętrze kościoła.

Kościół jest położony na południe od Rynku,  przy u. ks. Bogdana Gordona 4.

  • Kościół św. Mikołaja

  • Fasada świątyni

  • Nawa główna

  • Dzwonnica

Neoromański kościół św. Krzyża – świątynia została wybudowana w latach 1861–63. Do 1945  roku służył wspólnocie ewangelickiej, w tym samym roku został konsekrowany jako kościół rzymskokatolicki. W latach 1977–84 wnętrze kościoła zostało przebudowane przez architekta Wiktora Ostrzałkę z Katowic. W świątyni umieszczony jest obraz Chrystus Ukrzyżowany namalowany przez Artura Grottgera.

Świątynia znajduje się na północ od Rynku, przy ul. Kościuszki 3.

Kościół Zwiastowania NMP – wzniesiony na planie krzyża łacińskiego jest największym i najwyższym budynkiem sakralnym w Inowrocławiu. Strzelista wieża świątyni mierząca 77 metrów widoczna jest z najodleglejszych zakątków miasta. Neoromańska architektura kościoła przedstawia założenie świątyni halowej, składające się z trzech naw o tej samej wysokości. Za czwartą nawę uznać można transept, którego północna strona ucierpiała niegdyś w katastrofie budowlanej. W 1909 roku w wyniku tąpnięcia ziemi (spowodowanego przez znajdującą się pod miastem nieczynną kopalnię soli) doszło do zawalenia się północnej ściany transeptu. Przez 20 lat świątynia pozostawała nieczynna aż do 1929 roku, kiedy odbudowano zawaloną ścianę i przywrócono kościół do funkcjonowania. Bogaty wystrój rzeźbiarski świątyni, nawiązujący do polskich tradycji narodowych, jest dziełem poznańskiego artysty Władysława Marcinkowskiego.

Kościół jest położony przy ul. Plebanka 10.

  • Neoromański portal

Kościół św. Barbary i św. Maurycego – budowę świątyni rozpoczęto 13 sierpnia 1927 roku, kościół został konsekrowany 2 lipca 1933 roku przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Gawlinę. Świątynia została wzniesiona w stylu klasycyzującego modernizmu. Jest to budowla nieorientowana, zaplanowana centralnie na rzucie krzyża greckiego z eliptyczną rotundą przy skrzyżowaniu naw, nakrytą monumentalną kopułą zwieńczoną latarnią, do złudzenia przypominającą swoją formą żołnierski hełm. Pomiędzy ramionami krzyża znajdują się zaokrąglone cztery kapliczki, z których jedna pełni funkcję zakrystii. Kopuła budowli i dachy były nakryte płytkami eternitowymi, z kolei mała wieżyczka na kopule nakryta była blachą cynkową. W latach późniejszych płytki eternitowe oraz blacha cynkowa wieżyczki zostały zastąpione blachą miedzianą.

Kościół znajduje się przy Alei Mikołaja Kopernika 16.

Tężnie solankowe i Park Zdrojowy im. dr Jana Oseta. Wizytówką miasta jest uzdrowiskowy 85-hektarowy Park Solankowy. Znajdują się w nim kolorowe dywany kwiatowe, na które wysadza się rocznie ponad 110 tysięcy sadzonek kwiatów. W zachodniej części parku znajduje się tężnia solankowa, jeden z trzech tego typu w Polsce obiektów lecznictwa zdrojowego, mająca kształt dwóch połączonych wieloboków.

Tężnie znajdują się przy ul. Przy Stawku 77.

Nieistniejący zamek (osobny artykuł)

  • Tu stał zamek - budynek poczty

Kamieniczki Starówki.

  • Rynek z pomniiem królowej Jadwigi

  • Rynek Starego Miasta

  • Budynek poczty

  • Budynek sądu