Kopuła na Skale w Jerozolimie została zbudowana w 691 roku, po śmierci kalifa Omara, za rządów kalifa Abd al-Malika. Razem z meczetem Al-Aksa, tworzy ona jedno z najświętszych miejsc Islamu, ustępując jedynie Mekce i Medynie. Budowla ta jest czasami zwana meczetem Omara, jednakże nie jest meczetem, ale czymś w rodzaju pomnika i osłony dla świętej skały. Kopuła bowiem przykrywa skałę, na której według Biblii, Abraham chciał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izaaka. Według Koranu zaś miał złożyć swego pierworodnego syna Izmaela, od którego pochodzą Arabowie. Z tej samej skały, wedle wierzeń muzułmanów, Mahomet miał doznać wniebowstąpienia w czasie swego objawienia.

Kopuła to pierwsze architektoniczne arcydzieło islamu. Ośmiokątna budowla jest dziełem syryjskich rzemieślników i bizantyjskich architektów. Jej wzorcem były chrześcijańskie martyria, a mozaikami dekorowali ją w czasach osmańskich mistrzowie z Konstantynopola. Żydzi wierzą, że w tym miejscu zwanym Świętym Świętych w Świątyni Jerozolimskiej stała Arka Przymierza – skrzynia, w której przechowywano tablice z dekalogiem. Tutaj też Jakub miał zobaczyć drabinę wiodącą do nieba. Miejsce to jest więc ważne dla wyznawców trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. We wnętrzu Kopuły, w litej skale znajduje się grota, pod którą według tradycji muzułmańskiej ukryta jest „studnia dusz”, w której duchy gromadzą się dwa razy na tydzień by się pomodlić.

W Kopule na Skale muzułmanie nie odprawiają modlitw zbiorowo – do tego celu służy meczet Al-Aksa, wybudowany tuż obok. Kopuła wznosi się na Wzgórzu Świątynnym, na środku prawie kwadratowej platformy o wysokości 3 metrów, na którą wchodzi się z czterech stron po ośmiu stopniach. Na kopule wykaligrafowano koraniczną surę Al-Ichlas. Cała platforma Wzgórza Świątynnego, której budowę przypisuje się Herodowi Wielkiemu, jest przez muzułmanów uważana za miejsce modlitwy.  Złota kopuła była kopiowana w wielu meczetach, w różnych krajach, stając się jednym ze znaków rozpoznawczych islamskiej architektury.

Podczas chrześcijańskiego panowania w Jerozolimie w latach 1099-1187 i 1229-1244, Kopuła na Skale służyła jako kościół. W 1545 roku turecki władca Sulejman Wspaniały zastąpił mozaiki, którymi były pokryte mury budowli od VII wieku, nową pokrywą ceramiczną. Początkowo charakterystyczna kopuła budynku powstała podobno z roztopionych 100000 złotych denarów. W 1960 roku w czasie prac restauratorskich pokryto ją stopem aluminium i brązu. W 1998 roku, król Jordanii Husajn sprzedał jeden ze swoich londyńskich domów i przeznaczył ponad 8 milionów dolarów na zakup 80 kg złota potrzebnego do powleczenia kopuły. Jej wnętrze pokrywają mozaiki, fajansowe płytki, marmur i koraniczne napisy.

Rada muzułmańskich duchownych wprowadziła liczne restrykcje i ograniczenia dotyczące dostępu i wchodzenia do sanktuarium. Ze względów bezpieczeństwa każdy zwiedzający poddawany jest szczegółowej kontroli, po wypadku kiedy pewien fanatyk religijny z Australii podpalił drewnianą ambonę. Poza tym ortodoksyjni Żydzi unikają wchodzenia na Wzgórze Świątynne, ponieważ do miejsca gdzie stała Arka Przymierza dostęp miał tylko najwyższy arcykapłan. Świątynia Salomona została zburzona wieki temu i dziś nie wiadomo dokładnie gdzie było Święte Świętych, dlatego rygorystyczni wyznawcy judaizmu starają się nie sprofanować czczonego miejsca i nie wkraczają na ten obszar.

Zdjęcia wykonano w październiku 2010 roku.

  • Kopuła na Skale

  • Główne wejście

  • Główne wejście

  • Plac wokół Kopuły

  • Plac wokół Kopuły

  • Plac wokół Kopuły

  • Plac wokół Kopuły

  • Muzułmanie

  • Muzułmanie