Yad Vashem w Jerozolimie, to oficjalny pomnik w Izraelu poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu, założony w 1953 roku. Jego oficjalna nazwa brzmi: Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Termin Yad Vashem (czyt.Jad Waszem) oznacza „miejsce i imię” albo, w niektórych tłumaczeniach, „pomnik i imię” i zaczerpnięty jest z księgi Izajasza.

Instytut składa się z Nowego Muzeum Historycznego wraz z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o ofiarach Holokaustu, Izby Pamięci, Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dwóch galerii sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki, Doliny Zabitych Wspólnot i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście. Poza tym na terenie Yad Vashem znajduje się kilkanaście mniejszych i większych pomników poświęconych m.in. zamordowanym w czasie Holokaustu dzieciom, żydowskim partyzantom i żołnierzom oraz Januszowi Korczakowi. Jeden z pomników to urwany wiadukt kolejowy, na którym stoi towarowy wagon, służący w czasie II wojny światowej do przewożenia Żydów do obozów zagłady.

W całym Yad Vashem posadzone są drzewa oraz wszędzie ustawione tabliczki z nazwiskiem i krajem pochodzenia, upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – nie-Żydów, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, niejednokrotnie ryzykując własne życie. Obecnie, ze względu na brak miejsca, ich nazwiska umieszczane są na specjalnej ścianie pamiątkowej. Tabliczek z nazwiskami jest około 24 tys. (ponad 6 tys. z nich to Polacy). Niewielki ogród i tablica pamiątkowa na terenie Yad Vashem poświęcone są mieszkańcom Le Chambon-sur-Lignon, miasta we Francji, którzy w czasie drugiej wojny światowej uczynili swoje miejsce azylem dla Żydów uciekających przed nazistami.

Wśród drzewek posadzonych w Alei Sprawiedliwych znajduje się też drzewko posadzone w 1963 roku przez Władysława Bartoszewskiego i Marię Kann w imieniu Rady Pomocy Żydom Żegoty – jedynej organizacji w okupowanej Europie powołanej w celu ratowania Żydów. Jeden z pomników upamiętnia 1,5 mln żydowskich dzieci, które zginęły z rąk nazistów. Wewnątrz, w półmroku znajdują się zdjęcia dzieci, a lektor przez 24 godziny wyczytuje ich nazwiska.

Zdjęcia wykonano w październiku 2010 roku.

  • Tabliczka poświęcona Irenie Sendlerowej

  • Drzewo poświęcona Irenie Sendlerowej

  • Janusz Korczak i jego dzieci