Pustynia Judzka jest górzystą pustynią położoną we wschodniej części Judei w środkowej części Izraela. Obecnie terytorium jej podzielone jest pomiędzy Izrael a Autonomię Palestyńską. Na jej terenie żyje obecnie kilka szczepów Beduinów. Pustynia rozciąga się wzdłuż zachodniego brzegu Morza Martwego. Stanowi ona wyżynę poprzecinaną głębokimi kanionami. Pustynia Judzka na południu przechodzi w pustynię Negew, na której dominują nagie skaliste szczyty oraz potężne płaskowyże poprzecinane głębokimi kanionami. Obie pustynie stanowią 60% powierzchni Izraela. Pustynia Judzka na zachodzie wznosi się na wysokości od 800 do 1000 metrów nad poziomem morza, i na krótkim odcinku 20 kilometrów opada do poziomu 400 metrów poniżej poziomu morza tworząc największą depresję na świecie. Obniżenie terenu tworzy wielkie stopnie, z których każdy kończy się prawie poziomym płaskowyżem o szerokości mniej więcej od 2 – 3 kilometrów. Na wybrzeżu Morza Martwego wznoszą się od strony jordańskiej strome wzgórza, które miejscami sięgają prawie linii wody. Od strony izraelskiej skały są zdecydowanie niższe i miejscami poprzecinane wąwozami, którymi woda deszczowa spływa do Morza Martwego. Koniec marca to najlepsza pora do podziwiania niezwykłego widoku wód deszczowych, spływających kaskadami po urwiskach w kierunku Morza Martwego. Ta przedziwna sceneria Pustyni Judzkiej jest dziełem erozji skał na przestrzeni wielu tysięcy lat, spowodowanej przez zimowe deszcze.

W tej dzikiej scenerii jednak nadal żyją ludzie w warunkach takich jak przed wiekami. Pod czarnymi namiotami widocznymi z okna samochodu jadącego w kierunku Morza Martwego mieszkają beduini. To prości pasterze, którzy nie pragną wygodnego życia w „zdobyczach cywilizacyjnych”, ale wolą jak ich przodkowie nade wszystko wolność i niezależność. Naprawdę trudno zrozumieć jak można w takich warunkach przeżyć choć kilka godzin bez wody, już nie mówiąc o letniej spiekocie. Beduini zajmują się przede wszystkim pasterstwem – hodując stada owiec i kóz. Jednak wypasanie zwierząt na pustyni jest niewątpliwie sprawą bardzo trudną, ale dla nich nie niemożliwą.

Pustynia Judzka była w przeszłości miejscem pobytu tysięcy pustelników skupionych wśród licznych laur i monastyrów. Do dzisiaj zachowało się sporo zabytków, sięgających okresu rzymskiego.

W odległości 1 km na północny zachód od brzegu Morza Martwego znajdują się słynne ruiny starożytnej osady Qumran, w pobliżu której, w jaskiniach odnaleziono słynne zwoje z Qumran. Około 800 rękopisów znaleziono w 11 grotach.

Dalej na południe, również na zachodnim brzegu Morza Martwego znajdują się ruiny żydowskiej twierdzy – Masada. Położona ona była na szczycie samotnego płaskowyżu w kształcie rombu, do którego dostęp jest trudny, a twierdzy bronią strome kilkusetmetrowe zbocza – do 410 metrów nad poziom Morza Martwego. Obecnie można na szczyt Masady wejść pieszo lub wjechać kolejką.

Zdjęcia wykonano w październiku 2010 roku.

  • W oddali Morze Martwe

  • W głębi oaza

  • Osada beduinów

  • Osada beduinów

  • Osada beduinów

  • Stado owiec

  • Płaskowyż Masady

  • Qumran

  • Pustynia

  • Osada beduinów

  • Osada beduinów

  • Przydrożny sklep