Góra Ośmiu Błogosławieństw o wysokości ok. 150 m n.p.m. wznosi się nad Doliną Tabgha, tuż obok Jeziora Galilejskiego. Tu znajduje się sanktuarium, upamiętniające Jezusowe kazanie na górze, rozpoczynające się od ośmiu błogosławieństw: “Błogosławieni ubodzy w duchu, płaczący, cisi, spragnieni sprawiedliwości, miłosierni, czystego serca, pokój czyniący, prześladowani”. Na jego zboczu archeolodzy odkryli ruiny kaplicy z IV wieku, która wznosiła się ponad grotą. O niej to pisała Egeria – Hiszpanka, odbywająca w IV wieku trzyletnią pielgrzymkę po Ziemi Świętej. W swych notatkach pisała: „Blisko na górze znajduje się grota, Jezus zachodząc do niej wygłosił błogosławieństwa”.

Obecna, nowoczesna świątynia została zbudowana w 1936 roku na ruinach starego kościoła, wg projektu A. Barrluzziego. Kościół ma kształt ośmioboku, w wymownym nawiązaniu do ośmiu błogosławieństw. Zwieńczony jest charakterystyczna kopułą, pod którą kryje się osiem okien, w których witrażach znajdują się łacińskie teksty błogosławieństw. W samym centrum znajduje się ołtarz o podwójnej mensie, wspierany na czterech brązowych kolumienkach ze złoconymi spiralami w kształcie gałązek oliwnych, nad którym wznosi się smukły łuk z alabastru. Sanktuarium jest uważane za najpiękniejsze i najspokojniejsze ze wszystkich świętych miejsc chrześcijaństwa w Galilei. Dookoła kościoła i domu pielgrzyma znajdują się ogrody, o które dbają włoskie Siostry Franciszkanki Niepokalanego Serca Maryi. Wokół zaś biegną portyki z kolumnami, skąd rozciąga się piękny widok na otaczające sanktuarium ustronne miejsce w gaju palm, kwitnących magnolii i fikusów. Z otaczających krużganków kościoła, roztacza się wspaniały widok na Jezioro Genezaret. Niebieski kolor wody tak przepięknie współgra tu ze złotą barwą wnętrza kościoła. To chyba najlepsza platforma widokowa na Jezioro i miejsce skąd można podziwiać duży fragment Galilei. W kościele umieszczona jest tablica upamiętniająca papieża Pawła VI z 1964 roku, który jako pierwszy po św. Piotrze namiestnik Chrystusa przebywał w Ziemi Świętej. Również i Jan Paweł II 24 marca 2000 roku nawiedził to miejsce podczas swej pielgrzymki po Izraelu.

Treść błogosławieństw wg Biblii Tysiąclecia:

1. Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.

2. Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.

3. Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.

4. Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą, i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.

5. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.

6. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.

7. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.

8. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom.

Zdjęcia wykonano w październiku 2010 roku.

  • Góra Ośmiu Błogosławieństw

  • Świątynia

  • Ołtarz

  • Kopuła

  • Panorama na jezioro

  • Zabudowania klasztorne

  • Zabudowania klasztorne

  • Zabudowania klasztorne