Willa Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie została zbudowana w latach 1900-01, wg projekty berlińskiego architekta Hansa Grisebacha. 25 czerwca 1900 roku ma miejsce położenie kamienia węgielnego.

Po roku budowy powstał masywny, podobny do zamku dom będący architektonicznie mieszanką historyzmu i neorenesansu. Jest to rozczłonkowana, piętrowa budowla wzniesiona z cegły na kamiennej podmurówce, nakryta wysokimi dachami czterospadowymi z facjatami. Do jednego z boków przylega okrągła baszta, mieszcząca klatkę schodową, zwieńczona cebulastym hełmem. W narożniku północnym umiejscowiono potężną basztę zwieńczoną ostrosłupowym dachem. Zbudowana na granitowej skale siedziba zwana „Wiesenstein” ( Łąkowy Kamień) została otoczona parkiem o powierzchni ok. 1,6 ha. Z willi rozpościerał się wspaniały widok na Karkonosze.

Pisarz zamieszkiwał willę od roku 1901 aż do swej śmierci w roku 1946. Po jego śmierci pojawiło się wiele koncepcji wykorzystania budynku. Ostatecznie utworzono tu Ośrodek Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”, który do roku 1997 przyjmował dzieci i młodzież na pobyty feryjne i zielone szkoły.

W 1989 roku, w myśl wspólnego oświadczenia Kanclerza Niemiec Helmuta Kohla oraz Premiera RP Tadeusza Mazowieckiego postanowiono o utworzeniu w tym miejscu muzeum poświęconego Nobliście. Dzięki wsparciu Rządu Federalnego RFN i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, willa została poddana gruntownym zabiegom remontowym i restauracyjnym i ostatecznie zmieniła swoje przeznaczenie. W dniu 1 września 2001 roku podczas uroczystości z udziałem Premierów Polski i Saksonii oficjalnie otwarto Dom Gerharta Hauptmanna jako instytucję kultury Miasta Jelenia Góra. Zamiar nadania placówce prestiżu muzeum udało się zrealizować  jednak dopiero po 4 latach i od 1 maja 2005 roku instytucja ta działa jako Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”.

Muzeum udostępnia do zwiedzania pięć sal muzealnych integralnie związanych z twórczością Gerharta Hauptmanna. Zwiedzający mogą zobaczyć gabinet pisarza, dawną bibliotekę, salę kominkową, dawną jadalnię oraz ozdobiony w całości polichromią, wykonaną w 1922 roku przez J.M.Avenariusa hol – zwany ze względu na tematykę malowideł „Halą Rajską”. Na ekspozycję muzealną składają się przede wszystkim pamiątki dotyczące życia i twórczości Noblisty, takie jak fragmenty korespondencji, pierwsze wydania książkowe, dokumenty itd. Wystawa stała „100 lat willi Wiesenstein” prezentuje ponad stuletnią historię domu w powiązaniu z życiem i twórczością pisarza, silnie związanego z regionem Dolnego śląska. W dawnej jadalni znalazła miejsce wystawa multimedialna „Gerhart Hauptmann w wirze historii” zawierająca interaktywną biografię pisarza, oryginalne dokumenty filmowo-dźwiękowe, przedstawiające Hauptmanna czytającego swoje utwory oraz filmy archiwalne. W sali kominkowej prezentowane są wystawy czasowe związane tematycznie głównie z twórczością Hauptmanna i historią regionu.Na parterze willi mieści się niewielki sklepik z wydawnictwami i kawiarnia. Muzeum czynne jest przez cały rok od wtorku do niedzieli: od 1.10 -30.04 w godz. od 9.00-16.00. natomiast w sezonie letnim tj od 1.05-30.09 w godz. od 9.00 -17.00. 

Jagniątków jest obecnie dzielnicą Jeleniej Góry, położoną 11 km na południowy-zachód od centrum miasta.

Zdjęcia wykonano w lutym 2012 roku.

  • Widok ogólny

  • Narożnik z basztą

  • Narożnik z basztą

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna

  • Balkon

  • Tablica informacyjna