Murowany pałac w Jakubowicach został zbudowany w 1879 roku (datę tę można odczytać na chorągiewce wieży północnej) z fundacji rodziny von Szczutowsky, na miejscu poprzedniego, starszego założenia prawdopodobnie z XVI wieku.

Budowlę wzniesiono na wzniesieniu i w niewielkim oddaleniu od części zabudowań gospodarczych. Jest to budynek wolnostojący, piętrowy, całkowicie podpiwniczony zbudowany na planie zbliżonym do prostokąta, nakryty blaszanym dachem czterospadowym z facjatami. Wejście do pałacu prowadzi szerokimi schodami przez obszerny taras i wgłębny, piętrowy ryzalit. Po prawej stronie wejścia znajduje się trzykondygnacyjna, kwadratowa wieża nakryta dachem namiotowym. Do dziś nad piwnicą zachował się strop łukowy, ceglany (cegła ceramiczna, pełna), pochodzący z XVI wieku. W tym samym czasie wokół nowej rezydencji założono ogród ozdobny.

Ostatnia rezydentką do roku 1939 była Maria von Szczutowsky. Po wojnie pałac pełnił rolę hotelu i mieszkań dla pracowników PGR-u. Na początku lat 80-tch XX wieku przeprowadzono w nim remont. Po remoncie gmach przeznaczony został na hotel i bibliotekę, później stał pusty. Pod koniec lat 90-tych XX wieku  został sprzedany osobie prywatnej, która po kolejnym gruntownym remoncie w grudniu 2003 roku przekształciła go w luksusowy Dom Opieki („Dom spokojnej starości”). Wnętrze pałacu zostało przystosowane dla potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Teren przypałacowy jak i sam pałac są obiektem zamkniętym, w związku z czym dostęp do nich jest utrudniony.

Jakubowice są położone 9 km na północny-wschód od Głubczyc, przy lokalnej drodze między Milicami a Grudynią Wielką.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2013 roku.

  • Główne wejście

  • Drzewa wszystko zasłaniają

  • Kucyki w pałacowym parku