Eklektyczny pałac w Koźminie Wielkopolskim został zbudowany na przełomie XIX/XX wieku z inicjatywy Artura Hilzheimera, który był właścicielem majątku do 1904 roku. Jest to piętrowa, częściowo podpiwniczona budowla, założona na planie prostokąta, nakryta niskim, czterospadowym dachem. Do południowego boku dostawiono piętrową dobudówkę w osi której znajduje się czterokondygnacyjna, kwadratowa wieża nakryta czterospadowym, łamanym daszkiem. W osi wschód-zachód usytuowano pozorne ryzality zwieńczone wystawkami. Ryzalit wschodni poprzedzono czterofilarowym gankiem zwieńczonym tarasem. Na osi ganku znajdował się hol z reprezentacyjną klatką schodową. Na piętrze usytuowano tzw. salę lustrzaną i pokoje mieszkalne, a na poddaszu pomieszczenia pomocnicze. Na poziomie piwnic znalazły się pomieszczenia gospodarcze. Parter o pomieszczeniach w układzie dwutraktowym służył celom reprezentacyjnym. Elewacje otrzymały wystrój manierystyczny, o proweniencji secesyjnej. Całość jest otoczona parkiem o powierzchni 2,2 ha, który podzielony był na dwie części — zachodnią, na której znajduje się pałac, i wschodnią należącą niegdyś do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Koźminie.

          W 1904 roku majątek przejęła pruska Komisja Kolonizacyjna. Przekazała ona pałac wraz z przyległym parkiem Niemieckiemu Towarzystwu Szkół Rolniczych. W 1908 roku Towarzystwo otworzyło w pałacu Rolniczą Szkołę Zimową. W 1919 roku pałac przekazano Wielkopolskiej Izbie Rolniczej, która założyła w obiekcie Szkołę Rolniczą. Do 1934 roku w pałacu odbywały się zajęcia szkoły. Do 1937 roku pałac był nie użytkowany, natomiast w latach 1937-1939 roku w pałacu umieszczono filię Zakładu Poprawczego z Koźmina. W okresie II wojny światowej w pałacu Niemcy umieścili organizacje hitlerowskie, a także dom dziecka. Po zakończeniu wojny w 1945 roku pałac przejęty był początkowo przez Urząd Bezpieczeństwa, a następnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które w 1948 roku otworzyło w obiekcie filię Zakładu Poprawczego dla Dziewcząt. W latach 1958-86 w pałacu urządzono internat męski Technikum Rachunkowości Rolnej. W latach 1986-87 przeprowadzono remont pałacu z przeznaczeniem na Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury, który użytkował obiekt do 1994. W 1999 roku pałac kupiła Wyższa Bałtycka Szkoła Humanistyczna w Koszalinie. W 2001 roku nastąpiło otwarcie w pałacu Ośrodka Naukowo – Konferencyjnego „Pałacyk Lipowiec”. W roku 2008 nowym nabywcą został Jan Krzywonos z Krotoszyna, właściciel przedsiębiorstwa „Jotkel”. Nowy właściciel przeznaczył pałac na Ośrodek Biznesowo — Konferencyjny o nazwie „Pałac Dobrych Praktyk”.

          Koźmin Wielkopolski jest położony 18 km na południe od Jarocina, przy drodze nr 15 do Krotoszyna. Pałac znajduje się na południowych przedmieściach Koźmina przy ulicy Lipowej.

          Zdjęcia wykonano w styczniu 2015 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa i boczna

  • Elewacja ogrodowa

  • Szczyt i dach wieży

  • Widok od ulicy