Murowany dwór w Lipnicy Dolnej został zbudowany w latach 1830–35 z inicjatywy Kazimierza Janoty-Bzowskiego ówczesnego właściciela wsi.  W 1872 roku lipnickie włości wraz z dworem kupił hrabia Kazimierz Lgocki herbu Orla (Szaszor), żonaty z Kamilią Tatmajerówną z Łopusznej. Lgoccy rzadko przebywali w Lipnicy, przez co pod koniec lat 70. XIX wieku dwór mocno podupadł.

W 1883 roku do dworu wprowadziła się, przybyła z Austrii, rodzina CK szambelana Antoniego Halki Ledóchowskiego herbu Szaława. Przez kilka pierwszych lat mieszkały tu również córki Antoniego Ledóchowskiego: późniejsza święta Urszula oraz późniejsza błogosławiona Maria Teresa. Dwór przez ponad 60 lat (do II wojny światowej) pozostawał w rękach rodziny Ledóchowskich. Po II wojnie światowej w dawnym folwarku mieściła się rolnicza spółdzielnia produkcyjna, a w dworze mieściła się szkoła, posterunek milicji oraz mieszkania lokatorskie. Od lat 80. XX wieku budynek jest własnością Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Obecnie jest gruntownie odremontowywany. Mieścić się w nim będzie Katolicki Ośrodek Studiów Społecznych im. Urszuli Ledóchowskiej. W 2003 roku w dworze zorganizowano także małe muzeum poświęcone rodzinie Ledóchowskich, zwłaszcza św. Urszuli. W dwóch salach znajduje się skromny zbiór rodzinnych pamiątek i świadectw, z których można wyczytać niezwykłą historię ich życia. Zwiedzenie dworu i muzeum możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu z tutejszymi urszulankami.

Klasycystyczny, piętrowy budynek wzorowany był na francuskich pałacach wiejskich. Murowany, założony na rzucie prostokąta, nakryty jest dachem czterospadowym krytym dachówką. W pięcioosiowej elewacji frontowej wyróżnia się zagłębiony w lico ściany czterokolumnowy portyk, ponad którym znajduje się balkon w formie loggii. Na parterze dwór posiadał pięć pokoi i duży hol, na pierwszym piętrze siedem pokoi i balkon. Poprzez zadaszony ganek łączył się z budynkiem gospodarczym, w którym były pomieszczenia dla służby. Ponadto ganek, rozbudowany w stronę parku, mieścił cztery skromne pokoje z pięknym widokiem na park. Dwór otoczony był wysokim kamiennym murem z okazałą bramą wjazdową. Na słupach bramy spoczywały kamienne lwy.  Na południe od dworu ciągnie się las, kiedyś pełniący rolę parku. Z oryginalnego wyposażenia dworu prawie nic się nie zachowało. Ledóchowscy, wysiedleni przez Niemców w czasie II wojny światowej, rozdali co cenniejsze przedmioty mieszkańcom Lipnicy, reszta została później rozszabrowana.

Dwór w Lipnicy Dolnej jest położony około 450 metrów na wschód od Rynku w Lipnicy Murowanej.

Zdjęcia wykonano w lutym 2024 roku.

  • Fasada